nazvoslovi hedvabnickych tkanin

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

nazvoslovi hedvabnickych tkanin

Post by Zuza »

Zdravim vsechny,

zoufale se snazim prijit na to, jaky je rozdil mezi shantungem, dupionem a buretem. Vedel by to nekdo??? Prosla jsem snad tisic zdroju a nic mi nedavalo uspokojive vysvetleni, zvlast kdyz vam nikde nedavaji fotky...

grrr...jestli na to neprijdu, tak snad sednu na vlak do Liberce a zeptam se nekoho na textilni univerzite...
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by luinien »

Buretove hedvabi byva rozhodne matne a vetsinou i docela hrube tkane, ale to neplati uplne vzdy. S tim zbytkem neporadim.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Dupion je látka tkaná ne z jednoduchého vlákna, ale ze dvou vláken do sebe spirálovitě stočených. Je dost pevný, má mírný lesk a výraznější texturu.
Se shantungem, zkušenosti nemám, ovšem Google o něm říká toto: "Similar to dupioni, but featuring a more irregular and textured surface."
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

http://www.livinghistory.cz/modules.php ... ic&p=18209
- Rozdíl mezi dupionem a bourete na fotkách - dokonce zde na fóru :wink: Bourete je celkem hrubá látka bez lesku, dupion má už "hedvábný" lesk, ale obsabuje jakoby "kazy"- silnější , tmavší vlákna. Shantung - bohužel taky nevím.
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

wow, diky, to docela pomohlo...ted jen vzit moje latky pod lupu a prozkoumat to...takze rozdil buret-dupion uz mi je celkem jasny. Ted jde o santung. Nevim, jestli to treba neni jako podtyp dupionu nebo neco v tom stylu, protoze obecne definice dupionu a santungu splyvaji a v nekterych obchodech oznacuji ty same (na prvni pohled) latky jako santung a jinde dupion. Totiz santung je puvodne latka typu dupion vyrabena v cinske provincii santung, takze to mozna vypada podobne az na to, ze to musi byt z jednoho konkretniho mista. Jako cognac a brandy... :-D
Za kazdou informaci budu vdecna:-)
User avatar
Romana
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Romana »

Shantung = tkanina (z hedvábí,ale i z vlny) v plátnové vazbě s nestejnoměrným povrchem, který je tvořen nestejně silnou přízí. Název odvozen od čínské provincie stejného jména.
Buret= tkanina v plátnové vazbě, z odpadového přírodního hedvábí (jinak z vnějších vláken kokonu)
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

vzdycky jsem si myslela, ze dupion a santung se od sebe asi lisi hlavne tim, ze jeden ma hrubejsi strukturu a vyraznejsi vodorovna vlakna nez ten druhy, ale asi to tak nebude...chjo...
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Zuza wrote:vzdycky jsem si myslela, ze dupion a santung se od sebe asi lisi hlavne tim, ze jeden ma hrubejsi strukturu a vyraznejsi vodorovna vlakna nez ten druhy, ale asi to tak nebude...chjo...
Možná, že to tak klidně může být. Klidně ty látky mohou opticky vypadat skoro stejně a rozdíl bude v to místě původu, jak jsi psala, protože ...
Romana wrote:Shantung = tkanina ...v plátnové vazbě s nestejnoměrným povrchem, který je tvořen nestejně silnou přízí...
... tento popis pasuje i na dupion. Ale bohužel látku shantung jsem na živo neviděla.
Last edited by Ratatosk on Fri 14. Dec, 2007 11:27, edited 1 time in total.
Vím, že nic nevím. O:)
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Šantung vypadá např. takhle: http://www.evi-latky.cz/latky/detail.php?id=414; http://www.fabricandart.com/HTML_files/ ... ntung.html

Je to režná hedvábná látka, plátnová vazba, s nopky a dalšími nerovnostmi. Může být lesklá, matná i zcela bez lesku. Vhodná na svrchní oděv.



Dupion je jemnější, hladší než šantung, ale rovněž je nepravidelný. Vzniká tkaním z dvojitého vlákna a zatkávány jsou i drobné kousíčky kokonu (ve tkanině jsou vidět jako malé černé tečky). Nepravidelnost vlákna dodává tkanině proměnlivý lesk.

Pro zajímavost: Na webu SOU Domažlice se uvádí, že dupion vzniká nikoli spřádáním vláken, ale tak, že se umístí dvě housenky dohromady a ty pak umotají ta vlákna samy. Proto je výsledek tak nepravidelný.

např.: http://www.fabricandart.com/HTML_files/ ... ntung.html
Volo, multum, statim!
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

No problem je v tom, ze ti treba v nejakem obchode reknou, ze to, co prodavaji, je santung, ale je to ve skutecnosti dupion apod. Treba v Praze v Textilforu (Americka ul.) maji jen Santung, ale jinde maji zas Dupion (Latky Fiala) a vypada to uplne stejne...No a kdyz se jich zeptam na rozdil, tak to nevedi...
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Zuza wrote:No problem je v tom, ze ti treba v nejakem obchode reknou, ze to, co prodavaji, je santung, ale je to ve skutecnosti dupion apod. Treba v Praze v Textilforu (Americka ul.) maji jen Santung, ale jinde maji zas Dupion (Latky Fiala) a vypada to uplne stejne...No a kdyz se jich zeptam na rozdil, tak to nevedi...
Já nmám moc důvěru k tomu, co se u nás prodává jako hedvábné látky. Jednak sjou strašně předražené a druhak se člověk nedozví, zda je to čisté hedvábí, nebo směs. A pokud směs, v jakém poměru.

Když prolézám nabídky v zahraničí, tak jsem už skoro 100% přesvědčena, že si látku raději objednám odtamtud. Obchodníci jsou, jak jsem zjistila, velmi ochotní a docela příjemně se s nimi koresponduje. Zejména s Asiaty. A pokud hedvábí, tak asi bude lépe koupit rovnou u Číňanů nebo Indů. Nabídek jsou spousty.
U nás jsem narazila na paní Žákovou z Brna, která prodává potřeby pro výtvarníky a má přírodní hedvábí k barvení. I s ní jsem si již vyměnila dopis a myslím, že mi bude umět poradit i s barvením.

Jinak si myslím, že pro potřeby kontinentálně evropského living šití asi nebude nijak rozhodující, zda budou šaty ze šantungu nebo z dupionu. Podle dostupných pramenů se o typech tkanin z VS ví v podstatě kulové (až na ojedinělé nálezy). Pro striktní určení, zda jedno či druhé, podklady nejspíš ani neexistují.
Volo, multum, statim!
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Ještě by ses mohla zajít poptat do výtvarných potřeb Altamira ve Skořepce (nebo jiných výtvarných potřeb, ale tady vím, že druhů hedvábí tam prodávají dost), jestli jsi to už nezkoušela. Mají tam poměrně velký vzorník hedvábné metráže. Ale nepamatuju si, zda tam byl i shantung, dupion a bourete určitě. Lepší je to vidět v reálu, fotky dost zkleslují a pak optický rozdíl není jasný.
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6
Contact:

Post by Zuza »

Diky moc za rady, skoda ze je v tom takovy bordel...
procitala jsem si hodne zdroju na netu a casto se uvadi prave opacne ze dupion je hrubsi nez santung apod. Jenze treba jako ty rikas tak i jide jsem videla vice zcela si odporujicich popisu.

Totiz v Cine jsou v zasade dva druhy santungu nebo dupionu: jeden jemny, kde jsou sotva videt podelne zasmodrchance, je docela dost leskly a jeden s hrubsi strukturou, ten je kvuli tomu leskly promenlive, ten byva take casto s tzv. sanzanovym efektem, tj. ze nit v utku ma jinou barvu nez nit v osnove, takze vysledny efekt je menavy.

Planuju, ze bych se segrou dovazela z Ciny hedvabne latky a jde mi dost o to, jak se co nazyva, abychom se vubec domluvily. Taky tam maji neco, co je nepruhledne a splyvave, muze to byt lehke i dost tezke a hodne zblizka to pripomina neco jako zorzet, jenze je to velice jemne a ma to malilinko zrnity povrch, coz tvori takovy jemny lesk, v zadnem pripade ale ne takovy jako u satenu, kde je leskla cela plocha.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves
Contact:

Post by Vitous »

Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Ratatosk wrote:Ještě by ses mohla zajít poptat do výtvarných potřeb Altamira ve Skořepce (nebo jiných výtvarných potřeb, ale tady vím, že druhů hedvábí tam prodávají dost), jestli jsi to už nezkoušela. Mají tam poměrně velký vzorník hedvábné metráže. Ale nepamatuju si, zda tam byl i shantung, dupion a bourete určitě. Lepší je to vidět v reálu, fotky dost zkleslují a pak optický rozdíl není jasný.
Ve Skořepce mají (měli?) minimálně jednu prodavačku, která mi přímo na kouscích látek vysvětlovala, která je která. Ale je to už několik let, takže pamět selhává... :-(
Post Reply