Boj (obrázky, videa, texty)

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Boj (obrázky, videa, texty)

Post by Kain »

Chtěl bych zde dávat nebo linkovat zajímavá videa, obrázky či texty nebo stránky, zabývající se bojem. Šermíře, lukostřelce, turnajníky, prostě cokoliv. Nemělo by to být "just for fun" a ani debata, jestli by japonec porazil evropana. Prostě mi to tu uceleně chybí, přestože mnoho z nás k boji tak nějak přičichne...

Jízdní lučištník (jsou tam i další odkazy)
http://www.youtube.com/watch?v=TPKgSC7JPIk&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=CmgeW2hT ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=eK7XdnIe ... re=related

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by R.S.Black »

EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Asi před rokem tady šla debata na téma evropský šerm versus kendó. Nemůžu jí najít, ale našel jsem videa.
Kendó vs. historický šerm
Kendó vs. sportovní šerm
Ať koukám, jak koukám, obojí se mi jeví celkem jednoznačně ve prospěch Evropy...
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by woden »

ten s "mecom" je strasny. nechapem ako ho mohol trafit.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

A jestli jsi si všimnul, tak to u druhého případu ten kendista zjevně věděl jak se bojuje kordem podle střehu. Předpisově by měl mít meč v kolmé poloze :wink:
Joe M.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Tak "Kendó vs. historický šerm" je názornou ukázkou toho, jak evropský šerm rozhodně nevypadal (tisíciletá propast mezi helmicí a těmi škorněmi už taky leccos napovídá :twisted: ). Ten kluk měl tak akorát postřeh a dvakrát viděl Excalibur. A to je zhruba všechno...
Něco málo na "spravení chuti":
http://www.youtube.com/watch?v=Kj4Ng6DB ... re=related http://www.youtube.com/watch?v=38sVdx7n ... re=related
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Saša:to vypadá dost dobře,pěkné zbraně,oblečení,je to dynamické a super natočené.Jen škoda,že "ůtočník"po ůtoku "zamrzne"Je jasné,že protiůtoky jsou z důvodů čitelnosti a bezpečnosti pomalejší,nicméně o to delší dobu se tam nehnutě čeká...Pokus o ůstup,nebo další ůtok ve stejném tempu by byl na místě.Je to nešvar většiny ukázek bojových umění.ale jinak skutečně pěkné.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

I tady by bylo pár výtek, zejména to že útočník začáná tělem místo hrotem a po některých technikách by němci nejspíše zvolili sek rubovou stranou nísto přetáčení do lícu, ale jinak tam jsou pěkně vidět mistrovské seky :)
Tesáky zhodnotit neumím, jsou pro mě zatím neznámou.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

Tak potom jsou tu moji oblíbení - Hammaborg!

http://de.youtube.com/watch?v=T7eIuKmyv ... playnext=1[/b]
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

KŘIŽÁK wrote:Saša:to vypadá dost dobře,pěkné zbraně,oblečení,je to dynamické a super natočené.Jen škoda,že "ůtočník"po ůtoku "zamrzne"Je jasné,že protiůtoky jsou z důvodů čitelnosti a bezpečnosti pomalejší,nicméně o to delší dobu se tam nehnutě čeká...Pokus o ůstup,nebo další ůtok ve stejném tempu by byl na místě.Je to nešvar většiny ukázek bojových umění.ale jinak skutečně pěkné.
mohu potvrdit za Katori šintó rjů (jap. škola vznik cca 15. stol.), zamrzání po útočné technice je prostě problém. velký problém. a ne jen u ukázek, ale i u samotného cvičení. omezení na kata ten problém hodně podporuje.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Clary:to,že ůtočník začíná ůtok tělem je v tomto případě vlastně v pořádku-je totiž čitelný a vzápětí je tedy potrestán protiůtokem..Nicméně ano-je to chyba a bohům žel základní.Je ovšem málo lidí,kteří ji nedělají,nebo o ní alespoň vědí...Smutné je,že kdekdo trénuje všelijaké složitosti a neumí ani řádně a v pravý čas seknout-což je paradoxně-(a u RS téměř jediná )nejjednodužší možnost jak sejmout všechny soupeře nízké či střední kvality a spoustu kvalitních...-a neničit si zbraň "šermem".
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

To je přesně to o čem mluvím, když soupeř neprovede svou techniku v tomto případě sek správně, je pro obránce zbytečné uplatňovat složitou a riskantní techniku jakou kterýkoli mistrovský sek je. Namísto toho buď nastaví čepel a útočník se sám nabodne - což by byl asi i tento případ, nebo ho klepne přes pazoury. K té mojí reakci - jsem prostě rejpal a prostě chci jen upozornit na to že nemá smysl cvičit složité techniky, když se neumí ty základní. Když někdo neumí správně seknout, tak mi ve výsledku nebude fungovat ani ten mistrovská sek. A máš pravdu v tom že na eliminaci soupeře ve většině případů "stačí" umět dobře sekat a dobře uhybat.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

spernak:to vypadá tady zajímavě,Záběry s tréninku jsou samozřejmě něco jiného než vyhezklá prezentačka...Trochu mi připadá,že použití "železných"zbraní svazuje možnosti ůtoku,líbí se mi použití štítků."Wikingská"část je zvláštní,neb se ůtočí do "zamrzlého"soupeře,který se navíc zcela nabízí.Ale možná je to určitá fáze tréninku..neviděl jsem vše..Určitě se vyplatí občas bojovat s cizím,i zcela nezkušeným člověkem-spousta "technikářů"na tohle dojíždí...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply