Závěs kotlíku

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Závěs kotlíku

Post by narvek »

Zdravím,
Tak jsem přemýšlel jak udělat co nejjednodušší závěs na kotlík a napadlo mě překřížit 3 kopí a z nich zavěsit řetěz. Otázka zní, nakolik byly řetězy časté a jak asi vypadaly. Nevíte někdo? jedná se o 14. stl
Díky
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Krásný závěs kotlíku je k vidění v Maciejowské bibli. To je o něco starší - 13.st. nicméně stejný závěs pomocí "hřebene" (tedy bez řetězu) jsem pak viděl i v 15.st. takže to podle mne je použitelné řešení i pro tebe.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

fuj, to je ale velikej kus železa...To bych se bál jestli by mi to nějak nezdělalo ty kopí....a navíc, musim to unést na zádech.ale zase se mi moc líbí, že to umožní nastavit výšku.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mně napadá když si tohle řešení tak prohlížím, jestli by kušiníci nemohli použít k závěsu kotlíku hever :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Variace na tenhle závěs byla k vidění na výstavě Sága morvských Přemyslovců, byl to nález tuším z Olomouce a oproti tomu vyobrazení byl o dost subtilnější.

Jinak my obvykle svážeme řemenem tři vhodné syrové klacky na místě, kotlík může viset taky na řemeni, když hlídáš plamen. Můžeš třeba nechat viset ze středu trojnohy dlouhou smyčku, provléknout ji uchem kotle a pak ji nahoře zaháknout za jeden z konců klacků, nebo věšet kotlík pomocí železného esíčka...

No a ten řetěz- co jsem viděl, tak nejčastěji oválná oka, někdy rovná, jindy kroucená...prakticky jako dnes. Akorát byly pochopitelně kované a kovářsky svářené, ale i takové se ještě dnes najdou po vsích...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Jasný jasný. Řemen asi dlouhej pruh kůže, což? Provaz povolí.

OT: Knechte, ty koveš přezky na pásky a takový ty malinký, viď?
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

My jsme v nouzi, když jsme si potřebovali zavěsit další kotlík prostě pověsili dřevěný hák-samorost na řemen odkrojený ze surovky a fungovalo to taky. Takových provizorních nebo náhradních řešení by se asi našla spousta, ale je otázka zda když už s sebou někdo vláčel velký kotlík (který zřejmě ležel na korbě vozu trénu) nevzal taky ten kus řetězu a nějaký hák nebo ten hřeben.

http://foto.curiavitkov.cz/main.php/v/w ... 1.JPG.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Ovšem ten hřeben je hezkej....to budu muset nějak vyřešit...hmm..
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No ten hřeben na té fotce co jsem prolinkoval patří pro změnu Korouhvi, abychom se nechlubili cizím peřím a ti dělají pro změnu konec 15.st. - jak vidíš, technologický posun proti tomu výjevu z Mac. prakticky žádný.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

narvek wrote:Jasný jasný. Řemen asi dlouhej pruh kůže, což? Provaz povolí.
Každý čundrák ti potvrdí, že nepovolí :wink: A běžně se to tak dělá - koukám, že chybý průprava z trampingu :) Naopak, kůže má tendenci se povolovat, ale jde to i sní.
Joe M.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jo jo, v nouzi nebo v nutnosti se dá použít naprosto cokoli. Jen mi přijde divné to řešit nouzově když už se na místo nějak dopraví ten velkej kotlík. Ten se totiž zřejmě nenesl na zádech a tudíž bylo ve voze nepochybně místo na další příslušenství, nádoby apod. A u menších kotlíků které by se nést na zádech nebo u sedla snad daly je zase závěs na trojnohu trochu přehnané řešení - tady si lze vystačit s mnohem jednodužším řešením klidně s jedním klackem a podpěrou ála ten tramping.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Přesně tak. Mne zaujal ten hřeben. Přesně to totiš máme ve výbavě také (několik lidí doslova) i když menších rozměrů, a já sám mám podobný s dírkama na posun. Nenapadlo by mne, že to je tak staré, ale to je to blbé podceňování předků :wink: Máme i jiné udělátka, jako jsou Mexické rožně, které mají universální použití (dá se z nich sestavit trojnoha, rošt a nebo se použijí jako klasický rožeň). Přitom jde jen o 3 železné tyče s okem na jednom a hrotem na druhé staně. Dalším modelem jsou vlstně ohřívadla na dřevěné uhlí, na kterých se ale vařilo také jako na kamnech.
Ale jak píšeš, ano, i u nás se přepravovali mnohé věci na vozech a pak se tahalo do divočiny ledacos - včetně postelí, truhel apod. :wink: Brigády měli i své kuchaře s komplet pojízdnou kuchyní se vším co kní patří. Proto jsou i u nás známé velké kotle a různá podobná udělátka, včetně vybavení jako jsou vařečky, sýta apod. a v tomto případě se řetěz běžně používal (navíc my jsme sebou řetěz tahali - a to ne jeden - používal se k připevnění pasti. Ba i polní kovárna se vozila :wink:
Joe M.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

[quote="Knecht"]Variace na tenhle závěs byla k vidění na výstavě Sága morvských Přemyslovců, byl to nález tuším z Olomouce a oproti tomu vyobrazení byl o dost subtilnější.

]Nález viděny na výstavě Sága moravských Přemyslovců byl z Ostravy