LH a koně

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

LH a koně

Post by eye »

Všiml jsem si, že se v českém reenactmentu běžně používají koníci (minimálně jsem je viděl u indiánů, napoleonistů, WW2, jistě budou i u středověku a jinde), takže předpokládám, že i tady bude nemálo lidí, co koníky vlastní a používají na LH.
Chtěl jsem se zeptat, kde máte kdo koníky ustájené, jestli doma, nebo v komerčních stájích za poplatek, případně jaké jsou výhody/nevýhody toho kterého přístupu.
Pak by mě také zajímalo jak koníky přepravujete na akce, s jakými problémy se při tom lze setkat, cenová náročnost atp. Díky předem za každý komentář.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Můžeš se setkat např. s tím, že koně drtí písek :roll: . To jsem řešil s jednou brejlatou zakomplexovanou slepicí ekologickou loni :( Čili i komoň je u nich neekoligický :-k

Dalším tradičním problémem se kterým jsem sesetkal je ustájení. Ono se hezky čte spoutat přední nohy, ale narazíš na koně borce, který zdrhnou i tak a nebo v tom neumí chodit a hrozí zlomenina. Přivázat ke kolíku je asi nejlepší, ale i zde jsou borci, kteří ho klidně vytrhnou a prchnou. Ideální je tedy ohrada, jenže ta není všude k mání. Loni jsme to řešili ohradníkem napájeným autobaterií, což bylo OK do doby, než se pochopitleně našli rypáci, že to není LH (jasně že kritizovali ti, co komoně neměli).
Toliko stručně z letité zkušenosti s oři v terénu a na lágrech.
Joe M.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

My zas narazili na lesáky, který nám zakázali vjezd do lesa (a dokonce oficiálně - obšancovali všechny přístupový secty dopravní značkou "zákaz vjezdu a vstupu koní"; důvod - kůň poškozuje lesní terén (na cestách, kde sami jezděj s offroadem).

Obecně: pokud nemáš buď sponzora, kterej ti zacvakne náklady, nebo nemáš vlastní ranč a vlastní přepravák, nebo neni akce natolik blízko, aby se dalo dojet po vlastní ose, je kůň na akci velmi, velmi nákladná záležitost. Pkud si najmeš odvoz, platíš dvě cesty na jednodenní akci, na vícedenní pak 4 cesty, cca 10-12 kč/km
Ustálení na akci - jak psal Joe. Jenom bych dodal, že když chce kůň zdrhnout, tak zdrhne. Náš mladej už přišel na to, jak vyzrát i na elektrickej ohradník - prostě se na něj namáčkne hřívou, která to odizoluje, a tu pásku prorve. Jednu kobylu honila po Písku městská, protože dřív skákala metr dvacet a metrová ohrada z klád tudíž nepředstavovala problém. Znám koně, kterej si dokáže otevřít petlici na boxu ve stáji. Tyhle chytřejší koně jsou prakticky výhradně poníci, když se nuděj, začnou vymejšlet kraviny. Čétéčku stačilo postavit do dveří otevřenýho boxu kolečko a kůň se nehnul.

K tomu logistika - voda, píce...