Šerm a LH

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Využívate historický šerm pri LH bitkách?

Som šermiar a využívam to aj v LH bitkách
20
53%
Som šermiar ale šerm v bitkách nevyužívam
3
8%
Niesom šermiar
15
39%
 
Total votes: 38

Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Souhlasím s vámi v tom , že mně také není přednější ten kdo sice ,, umí hezky zašermovat" , ale jinak je hardák a keckař než ten , kdo má věci a nic neumí. Je to prostě o lidech a jejich přístupu k tomu.

Souhlasím s Křižákem , že od gotiky ,,nahoru" je to s vybavenám jezdeckých skupin určitě kvalitativně lepší. Určitě v tom hrají velkou roli peníze a také využitelnost věcí pro další aktivity. Osobně neznám žádnou jezdeckou skupinu, která by měla velmi dobré vybavení a nědělala to zároveň jako byznys a neřídili se tím co zákazníci chtějí vidět. Jsou jistě vyjímky jako www.normani.sk , ale ty jsou úplně minimální.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jenže i tyhle výjimky (a nejen mezi jezdeckými skupinami, ale mezi profíky a scéniky obecně) jsou důležité, protože dokazují že to jde - nejen udělat lépe a věrohodněji, ale i prodat. To je jednak pozitivní příklad a jednak kámen, který trochu tupí ostří argumentu, že na to aby ses uživil se musíš podbízet.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Souhlasím s Wothanem. Já třeba představuji městského patricije - jízdního těžkooděnce. Šermovat se učím v Ars Maioru - tzn. větev Petra Žákovského, který dle mého mínění tomu u nás v současné době rozumí nejvíc, zejména dlouhým mečem (i když musím si šáhnout do svědomí, teď jsem na to pár měsíců kvůli přítelkyni kašalal). Sice to jako jízda v bitvě nebudu potřebovat, ale ta dovednost prostě spadá pod postavu kterou představuji - a to jde dle mého v LH především - ztvárnit svoji postavu komplexně.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

O tom to je podle mě právě především . Být tou zvolenou postavou od A až do Z se vším co kt otmu patří. :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No v rámci možností - do důsledku vzato bychom mohli od bohatého měšťana vyžadovat přiměřený dům na rynku, od nápravníka statek, od šafáře vesnici, od vikingského náčelníka loď a od feudálního pána přiměřený hrad nebo tvrz, popřípadě aspoň palác ve městě :badgrin: Jasně, dělám si víceméně legraci, ale do důsledku a do krajnosti hnáno by to tak být mělo a ze všeho nejhorší jsou jedinci, kteří jen svou existencí a vlastnictvím nějaké té opevněné velkosýpky či jiné nejapné připomínky tak nějak nedovolí tuhle myšlenku hbitě zamést pod koberec kam patří :wink: :-$
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Teď by mě zajímalo jestli vyjde dráž sídlo velmože z 12. stol. nebo dům na náměstí ze století 15. :mrgreen: Každopádně je asi načase rozbít prasátko :biggrin:
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Myslíš opevněný dvorec s přilehlou vesnicí a polnostmi? :-({|= Ono upřímně řečeno já teď ani neznám tržní cenu celého toho areálu až a jestli to někdy bude dokončené. Ale myslel jsem spíš na majitele tvrzí a hradů (dneska jsem koukal na jednoho podobného pošuka v Toulavé kameře tak mi to připomělo) ale když o tom mluvíš, ano, taky to bereme poněkud zeširoka :twisted: Časem by s hospodářskými zvířaty měly přibýt i ty koně apod. ale to je pro mne hudba budoucnosti s poměrně malou prioritou.

Ale upřímně řečeno, když jde o tu měšťanskou kulturu v pozdní gotice, mám samozřejmě rád Malešov, ale moc by se mi líbilo kdyby někdo rekonstruoval nějaký dochovaný gotický nebo renesanční dům někde na rinku v historickém jádru a nemyslím tím teď holé muzeum nebo galerii. Ale uznávám že to už bychom se asi taky pohybovali někde jinde.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ondras
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by ondras »

Takovýhle bohatý měšťanský domy s instalovanou expozicí dobového zařízení mají ve Florencii a vypadá to parádně. U nás navrhovali památkáři něco takového v Českém Krumlově, ale nesetkalo se to s pochopením. Teď sem takový myšlenyk zaslechl o Jáchymově.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jo jo, líbilo by se mi to s expozicí původního vybavení včetně jakéhosi "nepořádku" jako by si majitelé jen tak odskočili. Většinou když už k nějaké rekonstrukci měšťanského domu dojde, je to muzeum se samostatnými expozicemi nebo galerie apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ondras
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by ondras »

V tý Florencii jsou dva, ale sou to takový spíš městský paláce, ale je to zařízený přesně ve stylu jakoby to právě bylo obydleno.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

O tom se uvažovalo i v Praze, Národní památkový ústav chtěl takto zrekonstruovat a zpřístupnit jeden z malostranských paláců (už ale nevím který), jenže to nějak ztroskotalo. Přitom je to myšlenka skvělá, zájem turistů by byl jistě značný, projekt by se určitě uživil...jen mít (značnou) vstupní investici... :wink: