Šerm a LH

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Využívate historický šerm pri LH bitkách?

Som šermiar a využívam to aj v LH bitkách
20
53%
Som šermiar ale šerm v bitkách nevyužívam
3
8%
Niesom šermiar
15
39%
 
Total votes: 38

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tu historku jsem taky slyšel...že by urban legend?:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ja tam slysel zajeci packu a kozesinovou vestu:-) mozna jeste malou lebku na celence...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Zaječí pacička na konci hole je můj vlastní zážitek z Rosic, cca před 10-12ti lety... Míval jsem i fotku. Wothan je můj svědek, probírali jsme to kdysi ještě na cyberspace, a zmíněný mladík se stal (v tomto ohledu jistě nechtěnou) ikonou keckoprůmyslu...

BTW, tehdy hoch dostal docela škaredě přes držku... :roll: :wink:
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Savlis wrote:Juj, možná jsem Raidene a Abbé kapku ulít tak mi dovolte abych pár svých posledních příspěvků uvedl na pravou míru, nebylo to rytí do lidí jako takových, do jejich přístupu či nepřístupu a už vůbec ne do lidí jako jste zrovna vy dva:)

Bylo to o tom, že poslední dobou když člověk napíše někam mezi šermíře (přeberte si to slovo jak chcete :) ) slova jako šerm, šermovat, šermíř tak má pocit jako by se rouhal nebo dopustil svatokrádeže. Připadá mi sympatičtější obecná škatulka šermíř než vymýšlení různých oklik, které ve finále řeknou stejně to samé.:)
Savlisu asi neulit, jen jak sem psal je mi tohleto kastovani opravdu cizi, delam si co me bavi, stylem takovym abych se za to pokud mozno nemusel stydet (mam co se vybaveni tyce spousty nedostatku ale snazim se to zlepsovat). Neni mi cizi ani vyraz sermir, jen se za nej se svymi schopnostmi nepovazuji a nevadi mi to. Nepouzivam ani vyraz LH, protoze to laikovi vetsinou nic nerekne, takze to stejne vysvetluji opisem. A myslim ze je vic lidi kteri proste neciti potrebu patrit do nejake skatulky, at uz je nadepsana jakkoliv.
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Tak sem se kouk zpátky jaký bylo vlastně přesně téma debaty a ikdyž souhalsím s většinou věcí co tu poslední dobou padly - myslím že odpověď na počátečmí otázku (ne ta o slepici a vejci - ta druhá) je.....voila! ANO v bitvách používáme historický šerm...
myslim že jiný bychom tam ani požívat nemohli - sportovní by byl krapet nepraktický. A když se mydlíme "replikama" historických zbraní...tak asi používáme více či méně (na vůli každého soudruha) techniku historickou - protože v moderním světě už neužívanou, stejně jako ta zbraň (jako ten vtip o lidech co vytahujou nože tam kde se bude střílet :biggrin: )

(no jo venku je pěkně já sem v práci..musim se vykecat) :roll:
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Re: Šerm a LH

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Scar wrote:Prepáčte takú začiatočnícku otázku (hlavne anketu), nenašiel som o tom žiadne zmienky na fórach, nieto ešte ucelenú debatu. Zo šermom som začínal a vďaka nemu som sa k LH dostal, teraz som s ním však skončil a dá sa povedať že mám iba jeho základy, aj tie už netrénujem. Preto by ma zaujímalo, aké je vôbec jeho využitie na LH bitkách, či šermujete aj ostatní, alebo na tréningoch iba inštinktívne vykrývate štítmi? Či používate šermiarske seky a podobne. Neviem totiž čo mám od bitiek očakávať. Vďaka za pomoc.
No přiznám se, že na "našich" akcích šerm moc nepoužíváme :oops:
Skoro bych si odvážil říct že vůbec :twisted:
I když je pravda, že na jarních Hamiltonech (ale to nebyla bitva) byla jedna šavle k vidění při tanci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A to ještě hozená :twisted:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Kain wrote:A to ještě hozená :twisted:
Překvapivě ne... řekl bych že to byla kořist od nějakého modrokabátníka.......
Image
V levé ruce... ale stejně není přes ten ozdobný závěs vidět... (holt lepší fotku jsem nikde nenašel :oops: )
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Zajímavý článek o jednom z důvodů neutěšenosti českého šermu, který se tedy občas dotýká i nás, najdete zde.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Trefně popsaná situace......řešení či zlepšení v nedohlednu
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Nic nového, bohůmžel... :?
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Připojil bych se do debaty s tím, že s historickým šermem jakožto s diciplínou je to stejné jako s kostýmy a vším ostatním co se historie týká a sice zkreslení hollywoodem. Nedávno jsem měl tu "čest" bavit se na jiném fóru se jednim "japanofilem" a vypovídací hodnota jeho příspěvků byla asi taková: Japonské meče jsou nejlepší, japonský šerm je nejlepší a až budu velký kluk tak spáchám sepuku. Bodejť by ne, když hollywoodští protagonisté šermující evropským mečem vypadají jako z války robotů, zatímco jejich asijští kolegové svými meči rosekají během několika minut stovky nepřátel. Toto se samozřejmě přenáší na diváka a potažmo i na účinkující historické šermíře, kteří drží trend. A tak evropský šerm bude asi už navždy spojen s neohrabanými a těžkými meči a plný takových hovadin jako jsou pasivní kryty.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

ClaryAldringen wrote:jhapanofil a spol...
To neřeš, zakrut hlavou a řeš si svoje, svět nezměníš :evil:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Pořád jsem ještě ve věku kdy se o to snažím :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Já osobně nemám pocit, že stav českého šermu je neutěšený. Měl jsem osobně vidět už vcelku dost šermířských exhibicí a byl jsem velice mile překvapen jak se dokážeme tady v této malé zemi dobře ohánět zbraněni. Já mám spíš pocit, že se v poslední době každý ohání perfektně udělaným kostýmem pomalu od ručně sklizeného lnu po poslední ruční steh na svém kabátku a když vezme do ruky zbraň, tak je svým výkonem podobem malému dítěti na pískovišti ( o pěších rytířích už byla řeč jinde ).
Jinakl ještě k tomu šermování. K bitvách jsem vcelku dost skeptický. Byl jsem jeden z mála , který se účastnil z naší skupiny bitev. Zkušenost , že to proti magoru s mečem či sekerou či jakoukoliv jinou zbraní nemá fakt cenu mně osobně stála kus předního zubu. :cry:
Není nic horšího než magor se zbraní v ruce, který si myslí , že k umění šermu mu stačí shlédnout pár historických filmů a je vycvičen. On by v podstatě nebyl problém toto individum zlikvidovat po pár ranách, ale udělat to i pro něj bezpečně už tak lehké není. Je spousta odzbrojovacích technik, které se dají vcelkem snadno použít, ale proti člověku, který bojuje jak rozzuřená vosa to už taková sranda není. Parkrát se mi už stalo, že jsem mu zastavil ránu, která by mu rozdrtila lebku v polovině seku a on mi se zjevnou škodolibostí jednu pěknou vyťal se slovy :,, měls to krýt vole " :.
K těmto lidem už není co dodat. Nejlíp jsem si zašermoval vždy s člověkem ,který vědel o čem je řeč a už šerm vcelku ovládal. Pokud má někdo pochybnosti jak by to doopravdy dopadlo, tak je dle mého názoru nejlepší si domluvit duel indivindy s patřičně upravenou ( bezpečnou ) zbraní s odpovídajívcí výstrojí a pěkných pár mu nažezat ( když se zadaří :biggrin: )
Právě po těchto zkušenostech se bitev zúčastňuji pouze jako jízdní, kde se snažím nikomu neublížit a maximálně někoho ciknout dio kyrysu či přes záda. Hlavně , aby to nechytl kůň ať už cizí či můj.
Post Reply