Autorske a jine pravo ve vztahu k pamatkam a arch. nalezum

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Ing. Havránek Jiří wrote:nejen sedí, ale znemožňují je vidět jinak než štěrbinou danou jejich rozhledem
skoro se to bojim napsat abych nebyl zase narcen z zaujatosti vuci muzeum, ale tady nad prispevkem pana kolegy me napadlo, jak ja jako obcan, zadajici o zpristupneni nejakeho predmetu, klidne i oficialne a s nejlepsi vuli za to zaplatit... si mohu overit, ze mi ten kurator kdyz rekne sorry, to ukazat nemuzeme protoze to neumoznuje stav exponatu... ze si tim jen neulehcuje praci...

je nejaka cesta?
beru ze je to o lidech, ale proto se praveptam jestli je nejaka cesta jak ten lidsky faktor kontrolovat
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

me se prave nechce prispivat panum reditelum na specialni premie, kdybych videl ze prispeju na nejaky konkretni ... hmatatelny ... predmet, bude to pro me mit nejaky efekt
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

K právnímu vyjádření:
S vyjádřením vašeho právníka souhlasím. Jestliže fotím v expozici sám, z právního hlediska je to jen moje věc. Mám rád, když můžu říct, že jsem to říkal :oops: :mrgreen:
Něco jiného je zpřístupnění depozitáře, otevírání vitrín atd. O tom ale řeč nebyla a i tam se shoduju s vašim právníkem. To je činnost nad rámec mého oprávnění a je to závazek smluvní a tedy zpoplatnitelný. Meze, možnosti a důvody zpoplatnění pak muzeu stanoví vnitřní předpis (ale ne mi, já se musím s muzeem dohodnout, nebo taky nedohodnout a jít pryč).

IMHO vše je, jak má být. Návštěvnické fotky můžu publikovat do aleluja, ale specializovanou součinnost si musím dohodnout a někdy i zaplatit. Tak je to správné.

A teď se konečně vyjádřím k té morálnosti - je jistě slušné a nutné se dopředu dohodnout (nemá-li jít o běžné návštěvnické focení) a případné zaplacení nákladů považuju za velmi morální, muzea si se součinností také dají práci. Jen nemám rád, když veřejná instituce inklinuje k rozšiřujícímu výkladu práva :) Mám i radost, že jsme se shodli...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Abbadon: tak dej žádost o informace, které exponáty jsou nezpřístupnitelné, proč, od kdy a kdy budou. To je informace, která se poskytuje.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

to Bobr, Kain, Alistaire: náš právník není žádný lumen, toť ano, ale vždy jsme se bavili o zveřejnění obrazových záznamů na stránkách soukr. osob, hobbystů nebo spolků ne firem

to Abe: povinnost pravidelné inventarizace sbírek je daná zákonem a je dle množství inv. č. (tedy množství sbírkových předmětů) bud behem tří nebo pěti let (zkušenšjší potvrdí nebo upřesní). Pak se konají i mimořádné (ministerské) inventarizace
nunc est bibendum
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Moje zvědavost je taky celkem ukojena, musím souhlasit s tím, co už stihl napsat i Kain. Jsou tedy dva různé režimy. A v tom, že muzeum požaduje na předměty z depozitářů smlouvy písemné, bych problém neviděla. ono se to pak líp eviduje atd.
(hrůza - dva a půl právníka a souhlasí spolu, to se jen tak nevidí :-) )

Kickusak: Bylo by možné s tím vaším právníkem časem ještě nějaké věci probrat? Napadlo mě několik dalších otázek a problémů, které ale už přesahují rámec této diskuze.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já se s právníky bavím rád a většinou se i dohodnu. Vesměs dokáží dobře formulovat svůj názor, nesměšují právní a citové stanovisko, nemotají skutkové a právní věci dohromady a většinou to odsejpá. Na druhou stranu mají jiné nevýhody, ale ty všichni znáte z vtipů:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

my se tu snažíme něčeho dobrat a v Bruselu už je skoro vše jinak : http://www.ct24.cz/index_view.php?id=212299
nunc est bibendum
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Pokud na stránkách Evropského parlamentu dobře čtu, to, co přijali, je teprve zpráva o navrhované směrnici, má řešit trestní opatření k prosazování práv duševního vlastnictví. To by se toho, co tu řešíme (občanské právo), dotknout zatím nijak nemělo.

Ale jestli to projde vším, čím to projít musí, bude to ještě rozhodně velice zajímavé :twisted:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Kikušak: jasně, však tu na nic jiného než na to abychom tě trhali na kusy ani nečekáme :badgrin: Ne, ale vážně - myslím, že opravdu stojí za ocenění jak tvoje snaha tak i přístup vašeho právníka, protože ten závěr mi přijde z mého laického pohledu korektní a objektivní. Děkuji za něj - přispívá k vytvoření si představy o těch mantinelech o kterých jsme hovořili. Proto ani k nějakému křepčení kolem ohňů myslím není na žádné straně důvod ale stejně tak nikdy nebyl důvod k moralizování - když si to tu prejdeš celé, najdeš spíše příspěvky ve smyslu, že je normální se s muzei snažit dohodnout (nenašel jsem jediný kde by někdo tvrdil že to dělat nemáme), stejně jako je vnímána snaha po kompenzaci práce a nákladů spojených se spřístupňováním depozitů jako zcela legitimní (jen mi přijde že by to nemělo být zaměňováno se samotnou reprodukcí fotografií, protože skoro stejně práce si vyžádá příprava jedné věci pro vytvoření jedné fotografie nebo stovky fotografií ale to je jen taková moje teoretická úvaha). Už jsem to tu psal mnohokrát opakovaně (i když mám často pocit že píšu barvou podkladu...) já i jiní.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Nooo, tož jsem to tu prozlouskával...a mám dotaz teda 2.

1. Jak by se právo dívalo na případ, když-by jsme chtěli na nějakém serweru vystavit volně k dispozici naskenované edice pramenů jako FRB,CDB,CDM,ARCHIV ČESKÝ,Bretholze-KOSMAS v MGH, které většinou vycházeli v průběhu 19.st. nebo na počátku 20.st. vzhledem k tomu že jestli se nepletu je nějaká ochrana práv zhruba 50 nebo 70, od smrti autora.

2. Jak by se právo dívalo, podobným případem když by jsme chtěli udělat něco podobného jako toto. Čili s nově vyšlíma. S tím, že by tam, ale místo k nahlédnutí bylo napsáno k přefocení, nebo půjčení. viz: http://jentak.moje.cz/literatura.html

????

PS, můžete mě začít kamenovat :wink: :badgrin:
Last edited by JARWIKS on Fri 04. May, 2007 7:59, edited 1 time in total.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

ad bod 1.....od smrti autora nebo dědiců.....
nunc est bibendum
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

a je to jeste komplikovanejsi... pokud to dilo je soubor textu a fotek a fotky fotil napr. kolektiv autoru... je opravdu treba z pohledu aut. prava dohledat, zda je jedna konkretni fotkografie zatizena autorskymi pravy... tj. neuplynulo vic nez 70 let od smrti autora nebo ano ale zije nektery z dedicu autorskeho prava... autorska pravapokud se nepletu mohou byt soucasti pozustalosti a muzes je odkazat treba nadaci atd...
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ad bod 2) no koser to myslim neni..
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

abaddon wrote:a je to jeste komplikovanejsi... pokud to dilo je soubor textu a fotek a fotky fotil napr. kolektiv autoru... je opravdu treba z pohledu aut. prava dohledat, zda je jedna konkretni fotkografie zatizena autorskymi pravy... tj. neuplynulo vic nez 70 let od smrti autora nebo ano ale zije nektery z dedicu autorskeho prava... autorska pravapokud se nepletu mohou byt soucasti pozustalosti a muzes je odkazat treba nadaci atd...
J, o těch fotkách vím... naštěstí jsou ty edice bez fotek... to s tou nadací mě docela zamrazilo, případně teda by mě jenom logicky napadlo, že tyto práva dnes budou mít asi ústavy na pracovištích, které připravují další díly těchto edic.

No a co vím ještě na konec na konec, ale toto tu už myslím padlo...je nutno je zveřejnovat ve stavu jak byli publikované...tzn. jako fotografie, či skenner. u těch edic by se s tím nikdo nepřepisoval, ale u krátkých článků z časopisů by to někdo udělal a mohl by být problém.