Využití psů v boji a běžném životě

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Alexandr »

Zdravím,
mám někde krátký článek o využívání psů v antickém válečnictví:

Forster, E. S.: Dogs in Ancient Warfare, Greece and Rome 10, 1941, s. 114-117.

Na požádání mohu poskytnout. Zájemci nechť mi pošlou SZ s emailovou adresou.


EDIT: Teď jsem to zlehka přejel zrakem, o psech (hl. loveckých) píše údajně podrobněji Xenofón ve svém spisu Kynégetikos - v češtině bylo vydáno v Arriános - Xenofón: O lovu v době antické, Brno, 1926. (týká se samozřejmě antiky, respektive antického Řecka)

S pozdravem
Saša
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Métá?xestse Ohnéssese wrote:Předpokládám, že budeš psát jen o Evropě, nebo chceš zabrousit i do Nového světa?
Tam to bude s literaturou horší. A bude hodně záležet na oblastech a období.
Ja si vystacim s Evropou.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

teď jsem si vzpomněl: Gaston Foix:The book of the hunt namátkou: http://www.adopt-a-greyhound.org/Gallery/2phoebus1.html

http://www.omifacsimiles.com/brochures/images/phoeb.pdf

http://www.iluminace.wu.cz/download.htm (díky Müsho;)

snad jsem pomoh
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Diky moc vsem, uz jsem neco malo napsala, mam to mit hotove za tri tydny, tak uz si budu ujasnovat jen nejake detaily. Nevite nahodou kolik tak merila v kohoutku Asyrská doga? Docetla jsem se, ze Asyrane (nekdy v roce 669-630 pr.n.l.) kupovali psy z Babylonie, pozdeji se jim zacalo rikat Asyrska doga, na iluminacich a ruznych obrazcich je doga vyobrazena k pasu cloveka, obcas ale i mnohem vetsi, tak si nedokazu predstavit, kolik tak asi merila a vazila.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Už to tu někde psal Rabi, ale jako docela bomba věc je nález čelisti chrta z VM na Chotěbuzi. Bližší informace budeme mít časem.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

To Pampalíny: Podle toho, co jsem zjistila, je chrt docela stare plemeno, ktere se pouzivalo k lovu rychlych zvirat, docela by me zajimalo, z jakeho obdobi jsou ty nalezy a neco blizsiho o nich, zkusim zapatrat, jestli bych k tomu neco nezjistila :)

A jeste jeden dotazek. Na Wikipedii pisou, ze Tibetska doga (dneska tibetsky mastiff) pochazi z Tibetu, ale ja jsem se docetla v par knihach a v nejakem clanku na netu, ze tomu tak neni. Tibetska doga pry pochazi z Evropy, byla vyslechtena Evropany, kteri si vzali za vzor patrne stredoasijce nebo mongolského pasteveckého psa... Jak to tedy je?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Chrt - to sice ano. Jde spíše o to, že v našem prostředí je to nález ojedinělý a naprosto jedinečný.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

To Kryštof: Co ja vim a co jsem se docetla, tak vlkodav byl hlavne loveckym plemenem, ale je mozne, ze se pouzival i v bitve (ale pomerene malo) stejne jako jine rasy (stredoasijec a jemu podobni) k plaseni jizdy. Pochybuji, ze by psi primo napadali jizdu nebo k tomu ucelu byli specialne cviceni.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Zuzka wrote:To Kryštof: Co ja vim a co jsem se docetla, tak vlkodav byl hlavne loveckym plemenem, ale je mozne, ze se pouzival i v bitve (ale pomerene malo) stejne jako jine rasy (stredoasijec a jemu podobni) k plaseni jizdy. Pochybuji, ze by psi primo napadali jizdu nebo k tomu ucelu byli specialne cviceni.
No, co já vím, od kamaráda, který vlkodavy chová. Tak púvodní plemeno Irského vlkodava bylo určeno kromě ochrany stáda i k bojovým účelům a to opravdu útočení na jezdce.
Totiž současné plemeno má s prastarým vlkodavem společný jen vzhled.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

To Spící mědvěd: A nemohl bys toto tema trochu rozvest? Trochu me prekvapilo, ze by tak pes byl pouzivan a hlavne se o tom nezminuje ani zadna literatura. Docela by me zajimaly podrobnosti. Nema nahodou kamarad nejaky web, kde by se o historii vlkodavu hovorilo trochu vic?
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Bohužel web nemá a o tom výcviku jsme se víc moc nebavili. Hlavně mi při tom rozhovoru zaujalo, že vlkodav je znovu vyšlechtěný plemeno a vyšlechtili ho snad dokonce Dánové, nebo jiný seveřani. Původní plemeno prý úplně vymřelo. A použili jako hlavní základ Skotského jeleního psa a nějakého chrta. Proto je vlkodav dneska vlastně takovej "ňouma" kterej by se furt za něčím honil. A přitom jeho prapředek v klidu odpočíval vestínu a pokud se objevil blízko stáda vetřelec, šel mu vysvětlit, že cesta vede vlastně uplně jinudy.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

To Spící Medvěd: Omlouvam se Rozzarce, budu ji citovat :)
"Když byl za vlády Cromwella (1652) zakázán vývoz vlkodavů, podařilo se díky tomuto opatření udržet dostatečný početní stav těchto psů, ale postupné mizení vlků a neustálá poptávka ze zahraničí měla na konci 17. století za vinu snížení stavu vlkodavů téměř až k vyhynutí. Zájem o toto plemeno pravděpodobně vzbudila romantika a nové vlastenecké smýšlení. Jedině díky poměrně časté příbuzenské plemenitbě se podařilo vyšlechtit z irských vlkodavů opět upevněné plemeno; oprávněně se rozšířil názor, že výsledky chovu představují znovuzrození tohoto plemene."
Takze je to podle me plemeno puvodni, ale diky celkem omezenemu vyberu pri znovuobnoveni teto rasy se z nich stali takovy milacci, jakymi jsou dnes.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Bohuzel nevim, z ceho Rozzarka cerpala, snad se tu zastavi a take k tomu neco povi.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Ale jo, je to tak, jak píšeš, tedy Rozzarka. Vzhledem k tomu, že se zajímám o jiná psí plemena, tak jsem si myslel, že kamarád ví o plemeni co chová dost a ejhle není tomu tak. :oops:
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Jedním slovem: WOW!!! :shock: =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM