Hledání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mám takový matný dojem, že se přímo v těch zmíněných dolech našly pozůstatky o opracovávání, tedy jakási masivní výroba polotovarů nebo i hotových výrobků. Takže asi nešlo jen o těžbu. Jinak netuším jak moc přesně se dá určit odkud ten který kámen pochází.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Ten dojem, že to tam i zpracovávali mám také, ale už je to pěkných pár let, co jsem o tom četl.... ani už nevím kde a kdo to psal...
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

nějaké ty "doly" na jižní moravě kope doc. Oliva z ústavu antroposos mor.zem.muzea
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Wothan wrote:Mám takový matný dojem, že se přímo v těch zmíněných dolech našly pozůstatky o opracovávání, tedy jakási masivní výroba polotovarů nebo i hotových výrobků.
To je ale typický stav pravěkých dolů na kámen. Jak v Jižních Čechách (je to tam v nějaké oboře, nebo tady v Braňanech a Skršíně.
V těch Jižních Čechách tam jsou dokonce jakési vyšoupané sedátka opracovávačů kamene. Nemluvě o polotovarech. Těžko ovšem hádat jestli byly tyto doly přístupné všem, zda je ovládala nějaká skupinka - vládců, řemeslníků apod. Připomíná mi to trochu důl na catlinit v Pipestone. Proto si myslím, že je možné obojí, jak pro potřeby určité skupiny v nějakém delším období, tak i za obchodem, nebo tak jako v Pipestonu to mohly být veřejně přístupné místa (navíc třeba i tabuizovaná). To že se tam našly částečně opracované věci, také nemusí svědčit jenom o hromadné výrobě. Když mi kluci vyprávěli jak byli ve Skandinávii a na mořském břehu narazili na pazourek exelentní jakosti, tak by tam vydrželi sedět a "třískat" do kamene věčnost. Zkoušet úhly, kvalitu, ........
Zkrátka je to jako u té vraždy Ludmily, variant a možností je příliš mnoho, než abychom mohli jednoznačně říci bylo to tak! :twisted:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No to asi nebudeme, zvláště když nemáme žádné jiné údaje. I když kdyby tu byl nějaký mineralolog mohl by nám říct zda se dá poznat a určit kámen podle naleziště. Podle toho bychom mohli dohledat kam se všude a v jakém množství kameny z jednotlivých dolů dostaly.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

Wothan wrote:kdyby tu byl nějaký mineralolog mohl by nám říct zda se dá poznat a určit kámen podle naleziště. Podle toho bychom mohli dohledat kam se všude a v jakém množství kameny z jednotlivých dolů dostaly.
To už má hlavu patu, a jsem přesvědčen, že se to poznat dá.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Ale ani na takový věci není absolutní spoleh (ostatně jako na cokoli jiného), protože může určit, že je to třeba i stejný druh kamene, jako se nachází ve Skandinávii, ale mohl se sem dostat přirozenou cestou - viz. zatlačení pazourků a písků ledovcem na sever Čech.....
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

na druhou stranu o geologii a mineralogii vím úplný kulový- možná se i tohle dá nějak rozlišit...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je fakt, jen ta doprava ledovcem je jen pro velmi trpělivé lidi :wink:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Škoda, že Červotoč nemá počítač - prý ze zásady :wink: To by byla jeho parketa :) Něco od něj jsem ale pochytil - právě to, že se dá docela přesně určit, od kud šutr pochází. A u pazourku to platí na 100% také!

Popravdě, osobně jsem toto nesledoval programově, tak že si již napamantuji autory a publikace, ale na to, že se s pazourkem obchodovalo, cčetně polotovarů a finálních výrobků jsou zmínky dost časté, a opírají se právě o způsob zpracování a původ materiálu.
Joe M.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Krystof Harant delostrelec

Post by Archimedes »

Ahoj, cetl jsem, ze Krystof Harant z Polzic a Bezdruzic pry napsal i ve sve dobe dost zname pojednani o delostrelbe, psane z praxe. Nevite o tom nekdo neco blizsiho? Delostrelecka prirucka ze 16./17. stoleti muze byt zajimava :)
Post Reply