Hledání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

to chce jeden tak metrakovej pazourek a pustit to na mamuta z nejaky vejsky .... ty maly rucni se uplatni asi az pri porcovani :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hmm a musí to být nutně pazourek? :wink:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

to je fakt... nejakej gatling by ho dokazal zabit a naporcovat soucasne...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

U nás pár lidí má indiánský pazourkový nože a je to docela vostrý :D o čemž se přesvědčila moje šikovná ruka :cry:
Jiank pro zajímavost, nejlepší pazourek v Evropě je černý z Británie. Je z něj postavený například Tower :wink:
Joe M.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

ja mam pocit, ze Tower je postavenej z francouzskyho vapence...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Teď si nejsem jist, sakra kterej hrad jsme to tam loupaly :? Měl jsem za to že to byl Tower, ale možná jsem si to splet :? Nějakej hrad tam z toho ale je!
Joe M.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

a traperi jim tam z toho jezdi loupat pazourek do kresadlovek? :)
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

JO :twisted:
Joe M.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

měl jsem tu čest být v březnu na přednášce indiancorralu (přednášel nějakej Vladimír Karel, nebo tak nějak se jmenoval) na téma výroba nástrojů z kosti, parohů a kamene. Lituju, že jsem tenkrát ještě neměl diktafon - dneska ho už nosím u sebe pro jistotu pořád. Jedna ze zajímavostí kterou jsem si zapamatoval je, že hodně důležitá při zpracovávání je vlhkost pazourku. Když ho vezmete přímo na pláži, tak je to ideální. Později se opracovává hůře. A jednou "vysušenej" pazourek nenabyde původních vlastností ani po třech měsících ve vodě (prý ověřeno pokusem). A ještě poznatek francouzských experimentálních archeologů - lépe se prej pazourek opracovává po zahřátí.
Tak vám přeju hodně úspěchů, snad se vám někomu z pazourku narozdíl ode mě něco povede.
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

pazourky

Post by KRAK »

Vyrobou pazourku se vzdy v dobe experimentu mimo jine zabyva i krouzek MAMUTI, ktery zde byl ostatne jiz zminovan. Maji klubovnu v Praze v letenske vodarenske vezi, kde jsou i nektere kousky k videni. Vedouci tohoto oddilu: Radek Cervinka, 737 347 522 ... zavilej mu, je to ochotnej kluk.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

awe wrote:přednášel nějakej Vladimír Karel, nebo tak nějak se jmenoval
Jó jmenuje se tak. Je z Plzně a snad mohu říci, že je to můj přítel. V oboru zpracování kamene je mezi euroindiány určitě 1. (mezi ostatními nedovedu posoudit). Díky němu vím, že se v Čechách nepoužíval jenom pazourek, ale i jiné materiály například křemenec (skršínský, braňanský)

A jak se Joe zmínil o ostrosti, i tupá čepel se dá naostřit, správně vyretušovat! :twisted:
Last edited by Mokohtavenotaxe on Tue 19. Apr, 2005 10:12, edited 1 time in total.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

To, že se v Čechách používaly i jiné materiály než pazourek je celkem samozřejmé vzhledem k jeho dostupnosti. Kdybych byl u nás odkázanej na to, kdy najdu pazourek a budu si konečně moci udělat nějaký nástroj, tak asi chcípnu hlady...
Ale dočetl jsem se, že už v neolitu pravděpodobně existovala celoevropská síť pro obchod s pazourkem. Nasvědčují tomu i ohromné pazourkové doly na severu Evropy.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Pro zájemce, kteří chtějí pazourek a nechce se jim jezdit až někam k Baltu: na severu Čech úplně na hranici s Polskem, 5km východně od hranic s Německem, je vesnička Uhelná. U ní se nacházejí pískovny, z nichž jsem si kdysi přinesl i několikakilové pazourky.... Ty tam byly spolu s pískem dotlačeny ledovci ze Skandinávie.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já mám někde pytel pazourků právě od Baltu, ale pánbu ví kde...najdu ho až budu hledat něco jiného.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

awe wrote: Nasvědčují tomu i ohromné pazourkové doly na severu Evropy.
Doly na materiál pro kamennou industrii najdeš i u nás. Jižní Morava, Severozápadní Čechy (již zmíněný Skršín, Braňany). Tento předpoklad by logicky vedl k závěru, že jestliže existuje jakýkoliv důl (řekněme že trochu větší), bude existovat i rozvinutý trh s materiálem tam těženým.
Domnívám se, že samotná existence dolu na takovouto domněnku nestačí.
Post Reply