Hisória vs. archeológia a iné.

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Hisória vs. archeológia a iné.

Post by Scar »

Zaujímalo by ma, ktorý vedný odbor vám najviac pomáha a z ktorého najviac čerpáte informácie. Narážam na to, že si niekedy dosť odporujú. História tvrdí, že Avari mali podrobených Slovanov, vysielali ich bojovať a sami sa zapojili až ked vyhrávali. Archeológia však nachádza stopy neuveriteľného spolunažívania. Svedčia o tom hroby s avarskou výbavou, avšak pochovaný žiarovým spôsobom a iné. História teda Avarov a Slovanov jasne rozlišuje, ale archeológia s tým má problém. To je len jeden z príkladov, ktorým sa netreba osobitne zaoberať.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Nelze to brát buď a nebo. Je potřeba čerpat maximum možného z obou oborů a ne s striktně držet jen k nih, nebo jen nálezů.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Preto som napísal "ktorý vedný odbor vám najviac pomáha". Myslím to najmä v tých prípadoch, ked si odporuju.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

přeci ten, který se víc hodí......nemluvě o tom, že to je asi blbě nadhozené téma. Poznání se někam posunuje, historie i archeologie reviduje své některé zastaralé názory. Navíc si více a více uplatňují i různé přírodní vědy a aplikují jejich postupy v "našich humanitních" vědách :wink:
nunc est bibendum
lojzo

Post by lojzo »

Téma je asi zadaná príliš široko.
Konkrétne k tým Avarom a Slovanom. Keď som na skúške zo Slovanov dostal otázku, či viem vymedziť "severnú hranicu avarského záboru v Karpatskej kotline", odpovedal som, že to nie je možné, pretože etniká na tomto území preberali vzájomne prvky hmotnej kultúry. Zo skúšky som vyletel a na ďalší termín som sa naučil naspämäť päť či šesť pohrebísk, ktoré píše kdesi v Slovenskej Archeoklógii myslím Darina Bialeková ako "severnú hranicu avarského záboru v karpatskej kotline". Nič viac. Dostal som to za jedna, lebo "moje vedomosti sa veľmi zlepšili".
Podobný prípad je tatársky vpád v Uhorsku. Historické pramene to opisujú ako rok trvajúci armagedon Uhorska, ale archeológ to nemá ako doložiť. nenašlo sa nič. Žiaden brutálny zánikový horizont, žiadne "chlpaté koníky a aziatskí jazdci" :)
Treba veľa znalostí z rôznych odborov a žiadny sa nesmie absolutizovať. Zdravý sedliacky rozum a trochu pobytu na dedine sa mi zdá najdôležitejšie.

Starí klasici archeológovia boli vo väčšine akademici, vyžívajúci sa v citovaní klasikov odboru a žiaľ, táto tradícia ešte miestami pretrváva.

Nejaká interdisciplinárna spolupráca dlho neexistovala. Nehovoriac už o skúsenostiach zo "sedliackej praxe", čiže života na dedine, kde sa veľa starých zručností ešte zachovalo.

Ideálna sa mi zdala práca v lokálnom múzeu. Na jednom mieste sme boli archeoóg, biológ,historik, geológ, numizmatik a etnograf. Ideálna kombinácia pre living listory.
Pazourek

Post by Pazourek »

Super. Super. Super. Skoda, ze takhle neuvazuje vice archeologu. Chce to zdravy rozum a interdisciplinarni pristup. Proste videt vec z vice uhlu..
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

a nebo to chtelo trochu uvazovat.... chodim do skoly, neco me tam uci, uci to uz rekneme 40 let priblizne stejne, tak nelze predpokladat ze ocekavaji nejake "nove nazory"... navic od nedostudovaneho

odpoved typu ... obecne se za hranici povazuje... bla bla bla... vyjemnovat to na cem baziruje zkousejici .. a na zaver treba pripojit vlastni domenku o prolinani kultur, ovsem radne podlozenou... to by myslim uspokojilo jak zkousejiciho, i honeni vlastniho ega...

z toho co tu rikas to vypada spis ze ses nepripravil a sel k prvni zkousce jen s tim "vlastnim nazorem" ... a pak se nelze divit ze letis... trosku vice pokory panove...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Pokora, to je krásne slovo. Zišla by sa veľa ľudom aj na tomto fóre, ktorí predstierajú svoje názory za jedinú pravdu a podobne sú na tom aj historici či archeologovia. Je to ako s hladanim Wogatisburgu, každý si nájde pričinu, prečo by mal byť práve tam kde ho chce on. Rozumne a s pokorou v tomto uvažujú snád len Dvořák Pavel a J.Eisner.
Pazourek

Post by Pazourek »

Tohle nemusí být vždy o nedostatku pokory. Prostě se najde spusta akademiků, kterým samozřejmě, co se týče zásluh a rozhledu nesahají jejich studenti ani po kotníky. Problémem ovšem je, že jejich názory už mohou být přežité a oni už nejsou schopni/nebo nechcou přijímat a zohledňovat nové poznatky. Znám takové příklady.
Last edited by Pazourek on Mon 08. Jan, 2007 14:04, edited 1 time in total.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

pomalu se to s tema tema dojemnejma zivotnima pribehama a krivdama dostava tak na uroven nekterych temat v drbarne, tak se nedivte az to najdete vedle...
Pazourek

Post by Pazourek »

Překvapen nebudu :)
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Pazourek: za mych mladych let bylo normalni zjistit si na cem ktery vyucujici baziruje a kde se to "da okecat".... to uz dneska nefunguje?

Je samozrejme fajn mit vlastni nazor, je spousta spatnych pedagogu kteri uci desitky let to same, ale o to vic pak ma byt cloveku jasne ze tady hlavou zed neprorazi a udelat to co stejne nakonec udelat musis... tzn naucit se to na cem vyucujici trva, odrikat mu to a myslet si sve..
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Nevrátime sa k téme? Po ktorých knihách teda radšej siahnete?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

abaddon wrote:Pazourek: za mych mladych let bylo normalni zjistit si na cem ktery vyucujici baziruje a kde se to "da okecat".... to uz dneska nefunguje?
Funguje, ale pěkne mě to štve. Bohužel, ve chvíli, kdy dochází celkem k přerodu škol a setkáš jak s učiteli, kteří jsou ochotni vyslechnout si tvůj názor, podiskutovat si o něm a případně tě vyrazit za to, že neznáš fakta, tak s dědky, kteří chtějí odříkat podstavec ze své knihy, je to občas těžké .-(
Pazourek

Post by Pazourek »

abaddon:
Já to tak dělám a funguje to. Navíc si myslím, že u nás máme docela dobré pedagogy (až na vyjímky). Jen jsem se zastával Lojza, protože si docela snadno dokážu představit v jaké mohl být situaci.

Scar:
Nedívám se ani tak na to, jestli psal tu knihu archeolog, nebo histerik, ale rozhoduju se přímo podle jména autora. Co se týče středověku, tak by měl být každý medievální archeolog taky trochu historikem.Alespoň podle mého názoru.