Historické lži, omyly a výmysly

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Historické lži, omyly a výmysly

Post by Kain »

Tato stránka
http://www.znojemskarotunda.com/
mě velmi udivila. Některé teorie našich archeologů a hlavně historiků jsou přinejmenším zcestné. Zde se týkají pouze úsvitu našich dějin. Proto bych chtěl založit toto téma, kde bude možno upozornit na historické bláboly a omyly našich vědců nejen o počátcích VM, ale prakticky o čemkoliv. Takže kdo jste nachytali odbornou literaturu při "přání, jež je otcem myšlenky", sem s ní, aby byli varováni i ostatní...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

No mě se zdá dost pochybná právě ta snůška domněnek na stránkách znojemské rotundy - Mährenfašos zase jednou ukázali co v nich je. Já taky nesouhlasím se všemi názory D.Třeštíka, ale to co je tam je trochu moc, vysloveně z toho čiší osobní zaujatost a slovíčkaření.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Souhlasím s Knechtem, je jasné, že každý historik a archeolog má svou oblíbenou teorii či myšlenku, které se nerad vzdává a kolem které otáčí ostatní informace - ovšem pánové na stránkách Znojemské rotundy mi přijdou velmi vtipní. Argumenty podobnými jako Třeštík a ostatní čestí historici vyvrací kategoricky jejich názory a blábolí o potlačování moravanů a podobné kecy.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

No však jo, jen do nich, ať se to všechno propere, jsem tomu rád:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No ještě mám v živé paměti svůj spor s panem Šimíkem a jeho teorií otočených štítů. Dodal jsem mu poměrně dost důkazů z ikonografie kde jsou k vidění stejné štíty, ale v takové poloze nebo vysloveně 3D provedení (plastiky, náhrobky...) aby bylo zřejmé na které straně štítu ty kosé pruhy jsou. Dostali jsme se tak daleko že mne posílal i na základní školu studovat geometrii, takže jsem mu musel vysvětlovat jak vypadá šikmé šrafování při promítnutí na plášť válce (pak dojde u krajů k zakřivení) na triviálních pomůckách stočeného papíru apod. Taky celkem správnou teorií, že malíř fresek nebyl voják a proto nemusel vědět jak vypadá štítové řemení se asi nedá vysvětlovat fakt že by místo řemení které mohl vidět na štítech vojáků kolem sebe namaloval celou řadu nesmyslných, stejně šikmých a na špatnou stranu skosených pruhů postrádajících jakýkoli praktický význam. Myslím že podobně složitých konstruktů které měly podporovat jeho teororii poskládal mnohem víc, ale obávám se že tohle zrovna je ten příklad pro užití Occamovy břitvy.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

mám jeden dotaz: kompozitní šípy - byly?nebyly?

právě pročítám od K. Spindlera: Muž z ledovce (Otzi), Pha 1998 a on tam tvrdí, že jeden z nalezených šípů je kompozit (a dává nějaké analogie u indošů)
nunc est bibendum
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Myslis neco jako Uhlik-Kevlar :-)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ono tech tvych "omilu" bude asi vic co?
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Trubadix wrote:Myslis neco jako Uhlik-Kevlar :-)
podobně :roll:

ne, teď vážněji: tvrdí, že přední - hrotová - část je zasazená do zadní části, situace je komplikovaná tím, že není jistě, jestli šlo o provizorní opravu ( ze 2 šípů 1) nebo o záměr; šíp byl navíc zlomený

cituji ze str. 116: "....střeliště bylo sestaveno ze 2 částí, krátké přední (10,5cm) a delší zadní (72,2cm).....Místo v němž byly obě části do sebe zasunuty, je v délce minimálně 4 cm přetřeno březovým tmelem a omotáno kopřivovým vláknem jako křidélka.....Oba díly jsou silné 1,1cm....vyrobeno z dřínu (cornus sp.) - předek. "
Zadní část je vyrobena z kaliny tušalaje ( viburnum lantana)
nunc est bibendum
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Hany: Obelix rovněž nevyráběl menhiry :wink:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Hany: na tohle je spíše debata "just for fun"...zrovna jsem to chtěl promazat, ale máš štěstí, že to není RS...(teď to vypadá, jako bych si na tebe zasedl, ale není to tak:))

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ve středověku musely mít všechny vdané ženy šlojíř, nebo čepeček - pokud tedy nemá žena na vyobrazení pokrývku hlavy, je to panna - nošení či nenošení pokrývek hlavy bylo toliko praktickou a módní záležitostí, nikoli snad povinností danou tradicí :biggrin:

Muži jezdili na koni obkročmo, ženy vždy bokem - ježdění žen bokem je poměrně vzácná záležitost, pokud se nejedná o jízdu na oslíkovi (a ta je dána nákladním sedlem :wink: ), ve větším se objeuje až na přelomu 14. a 15. st. v souvislosti se slavnostním čatem tzv. Burgundské módy - dáno jiným střihem šatů a jejich dlouhou vlečkou (častá vyobrazení jsou ve Velkých francouzských kronikách) :biggrin:
Last edited by Maršálek on Thu 02. Aug, 2007 9:02, edited 1 time in total.
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo, a ještě tři dobré:
1) do novověku se nenosilo spodní prádlo
2) avaři byli zaostalí kočovníci
3) slované byli vždy mírumilovnými zemědělci

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ve středověku ženy nenosily spodní prádlo (a tedy ani nohavičky různých délek) :biggrin: - máme doloženou celou škálu spodního prádla a některé je velmi svůdné a stále šik :wink:
Ich dien!