obřady, rituály a hudba - dobovost a prezentace

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Dobové nástroje jsou jistě dobré, ostatně sám poslouchám skupiny, které na ně hrají, velmi rád. (i třeba renesanční) Ale je tady problém poptávky a nabídky. Pamatuju doby, kdy na šermířských plesech hrály country kapely, protože dobových bylo málo a byly adekvátně nedostupné. Dnes se tomu můžeme zasmát...a totéž s dobovými nástroji, nejprve musíme uspořádat něco, na čem pak budeme stavět dál. Postavit dobrou kapelu je těžké, vybavit ji dobovými nástroji také...musíme někoho motivovat, aby do toho šel, a to uděláme jen tak, že mu k tomu dáme příležitost.

Nebo se zeptám jinak - jakou kapelu byste pozvali vy? Aby byla slovanská a nástrojově odpovídala nálezům a iluminacím 9. století? Já neznám ani jedinou! A ani taková nevznikne, dokud nebude mít důvod, dokud nebude mít kupce...leda ze zájmu, a to je dílo náhody...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Mluvit o replikách nástrojů a hraní na ně je vynikající, ale vyrobte je někdo a hrajte na ně, rád se na vás pak obrátím!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Jde i o to, že bitva je pro diváky a diváci se vracejí na další ročníky, takže si je časem můžeš "vychovat" a postupně ubírat nedobovosti.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

S tím souhlasím, ale neplatí to i pro jiné akce než bitvy?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Platí, všechno chce čas a když je snaha, tak se úroveň zlepší.

Na slunovratu na Modré bych měl mít hotové gusle a gudky, tak si na ně můžeme zkusit zahrát.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Rad bych jako posledni moji zminku k tematu dodal (protože hudbe nerozumim) ze jsem ritual kritizoval jako celek a ne pouze hudbu... Hudba k dokresleni atmosfery je dobra věc, ke ktere se da pristoupit ruznym zpusobem a vidim jako volbu kazdeho organizatora jaky pristup zvoli.

Domnivam se ze zpusob zvoleny rabem je nejhorsi mozny nedobova hudba, hrana pred divaky zive na nedobove nastroje bude daleko spis vzbuzovat falesny dojem ze to tak bylo, nez neautenticka hudba hrana zive na repliky nastroju nebo i neautenticka hudba z reproduktoru. Tak si alespon divak neodnese dojem, ze slovane meli loutny...

Abaddone: srovnavat nase neverejne improvizacni pokusy na repliky nastroju s tim, co predvedla Dubia Fortuna musi byt zapricineno tim, zes jedno y toho nevidel... nebo jsi zaujaty

Osobne preferuji ticho a myslim ze se hudbe pripisuje vetsi castost nez mela
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Mame bubny, gusle, brumle, pistaly. verejnou produkci neplanujeme
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Pampalíny wrote:Podepisuji poslední abaddonův příspěvek s tím, že já jsem obecně znám tím, že podporuji improvizaci - raději něco postavené na doměnce než nic.
to je jeden ze základních problémů LH. na jeden a ten samý nástroj lze hrát opravdu zcela jiným způsobem. Tady mě napadl třeba rozdíl mezi Apocalypticou a Dvořákem. Je to hodně velkej rozdíl, ale je otázka jestli když někam patří hudba, tak jestli fakt není lepší mít tam rozdílnou, než žádnou...
a pak to hlavní. Z velké části je LH o hledání cest. A i hraní z autentického nástroje možná neautentickým způsobem je určité prošlapávání cesty, možná že je i slepá, ale ten kdo sedí na prdeli a plká, se nedostane vůbec nikam...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Co se týče hudby tak jsem jako nešermířský OH začátečník věnoval slovanské hudbě velmi mnoho času (průřezem po celé slovanské euroasii). Kontaktoval jsem mnoho skupin a dost jsem se snažil - v současné době to nikdo nehraje podle našeho starého gusta - protože to není přitažlivé divácky!!! Jak chcete na píšťalu, flétnu a buben (např.) udělat něco co donutí kapelu zkoušet svůj repertoár - tedy něco, za co je budou platit?

Nejblíže všemu má jedno polské uskupení, které má jen buben, píšťalu a vokály. Hlas by měl být koneckonců ve středověku nejdůležitějším hudebním nástrojem... Alespoň jsem slyšel. :idea:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Mě ta hudba taky velice baví, znám několik docela dobrých uskupení, např z Litvy, Běloruska, ale pořád to neřeší náš problém, souhlasím. Ale Bobrova připomínka je podnětná, falešná historičnost může (narozdíl od nehistoričnosti) vzbudit mylný dojem...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Bobr wrote:...nedobova hudba, hrana pred divaky zive na nedobove nastroje bude daleko spis vzbuzovat falesny dojem ze to tak bylo, nez neautenticka hudba hrana zive na repliky nastroju nebo i neautenticka hudba z reproduktoru. Tak si alespon divak neodnese dojem, ze slovane meli loutny...
Ano, uznávám, byla to chyba - nikdy potom už se neopakovala ani nebude opakovat...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

No a co tedy ten scenicky tanec?
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nikdo není neomylný a Raba bych kvli tomu neodsuzoval.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Bobr wrote: Abaddone: srovnavat nase neverejne improvizacni pokusy na repliky nastroju s tim, co predvedla Dubia Fortuna musi byt zapricineno tim, zes jedno y toho nevidel... nebo jsi zaujaty
Nesrovnavam to v tom smyslu ze bych oboji stavel do jedne roviny a rikal ze je to totez. To co jsem slysel treba na Jezourove svatbe byly sice takovy utrzky ale melo to rytmus a me se to libilo (jako laikovi) a osobne mi to na akcich tohoto typu nevadi ani mi to nepripada rusive nebo rekneme konktraproduktivni. Ale chces-li se bavit o tom nakolik ma nekdo jiny neco dolozene, pak me to nuti zeptat se odkud cerpate vy? Znovu opakuji, ze to neni nijak namireno proti tobe, jen mi prijde ze ve svych zaverech nejsi uplne objektivni a tohle je zpusob jakym se to snazim dolozit.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Na svatbě na Modré jsme se maximálně drželi autentičnosti - zpívaný obřad podle Jana Zlatoústého ve staroslověnštině.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Post Reply