obřady, rituály a hudba - dobovost a prezentace

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

obřady, rituály a hudba - dobovost a prezentace

Post by Bobr »

"Na závěr programu proběhne pohanský slunovratový obřad k uctění počátku nového roku se scénickým tancem a hudbou, při zapáleném slavnostním ohni. Předpokládáme při něm Vaši aktivní účast."


Tak by me zajimalo, Romane, jestli ti uz nedoslo, ze tech kasirovanejch divadylek se scenickym tancem uz bylo dost a ze pritom autenticita dostava na frak.

Ja osobne se treba neceho takovyho uz napriste ucastnit nechci..
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To zajímavý dotaz, ta odpověď mě zajímá. Ale taky jakou myslíš autenticitu? Když při tom organizování Rab vyjde z dochovaných informací a ze spřízněných lidových obřadů u nás, ale i u východních slovanů, kde se zachovaly v jejich historičtější podobě tak dlouho, že je někdo stihl zapsat, je autenticita jistě diskutabilní, ale zase lepší to asi nebude...nebo myslíš něco konkrétního, co jsi viděl a co bylo špatné?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Myslim mnoho konkretniho, co bylo spatne jak pojetim (folklorizovane pasmo se zpevy a tanci) tak provedenim (Dubia Fortuna v dzinach pod kostymem).

Nez takto, tedy radeji nijak
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

No a jakou to má spojitost s Rabem? To pořádal on? Nebo hrozí, že pořádat bude? Dyk třeba Berounští měli nějaké vystoupení, kde jeho součástí byl tanec a obřad nějaké spřátelené skupiny, neviděl jsem to, ale špatné ohlasy jsem neslyšel...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Samozrejme (!!!) ze mluvim o tom co poradal Rab. Ted slysis spatne ohlasy, ja jsem ale vznesl dotaz na nej... Tak zkus pockat co k tomu rekne. Pro me je tohle pojeti (co jsem na podobnych obradech videl v minulosti) neprijatelne a nevkusne, nepochzbuji ale ze sve publikum si to najde (zejmena na Vlachovce :badgrin: ).
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Dovolil bych si to trochu uvést na pravou míru:
To "divadýlko" se dosud konalo jen dvakrát - poprvé v Kouřimi roku 2004 u jezírka, kde účinkovala i Dubia Fortuna (ovšem džíny na sobě opravdu nikdo z nich neměl, to sis Bobře s něčím spletl, ostatně důkazem budiž video od Ludi Kováře nebo i fotky, které třeba máte na svém webu) a podruhé ve stejném roce při otevírání archeoskanzenu v Modré společně s vámi a Berounskými měšťany (kde byla hudba reprodukovaná). Netvrdím, že to bylo něco světoborného, ale záměrně to bylo připraveno jako divadlo se scénickým tancem, svým způsobem i "kašírované", protože jinak by to divákům mnoho neřeklo. Co to je "autentické"? Ty původní obřady, o kterých jen tušíme, jak asi vypadaly, věrně zobrazit nejde, pokud to chci v nějaké formě předvést jako ucelené představení co nejširšímu okruhu diváků. Jistě to mělo své mouchy, ale odmítám tak příkré odsouzení. Celé to bylo složené v podstatě z pěti tanců na téma země (setí), vody, větru, ohně a tance ve zvířecích maskách, s jednoduchou choreografií. K tomu nějaké ty obětiny vhazované do ohně a do jezírka, věštění z kouře, úlitba medovinou, kterou dostali i diváci... Uznávám, že příliš strojeně v Kouřimi působily kněžky, taky jsem je pak zavrhl a v Modré už nebyly... Ovšem taneční skupina Alegria má za téměř 10 let působení a z pomalu stovek vystoupení dostatek zkušeností s dobovým tancem a myslím, že koukatelné to v jejich podání bylo... Ale víš sám dobře, Bobře, že loni před Kouřimí jsem se na tebe obrátil, abys mi pomohl s jinou podobou představení, udělal jsem nový scénář, poslal ti jej a tehdy jsi žádné připomínky nevznesl. Nakonec se to sice stejně nekonalo, protože na poslední chvíli nedojela muzika ze Slovenska, město si udělalo svoje "čarodějnice" kousek vedle, aniž bych o tom předem věděl, a ty jsi jaksi "zapomněl" dát info na plakáty... Říkal jsi poté, že bys něco takového připravil sám a jinak, tak jsem stále zvědav...
Ovšem nejpodstatnější je, že akce na Stekníku má být především přátelským setkáním, ten program pro veřejnost je tam jaksi navíc, aby se alespoň z něčeho zaplatily náklady. Pokud někdo přijde s jiným nápadem a zrealizuje jej, moc rád se toho svého vzdám :wink:
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

lepsi je mluvit pravdu nezli ne...Image zde jsou dziny videt u slecny s fletnou, ale mozna jsou to jen modre kalhoty :evil:
Mam pamet jako slon a proto je tezke se mnou tak snadno vybehnout. Krom nich jsou k videni i sandaly a ?renesancni? nastroje.
Kdyz jsme se bavili o lonskych carodejnicich, vznesl jsem prave pripominky ohledne kasirky. na tom trvam.

Znovu s pohledem na foto tvrdim
radeji nijak nez takto!
Last edited by Bobr on Tue 31. Oct, 2006 15:22, edited 1 time in total.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ano, jsou to hrubé plátěné plandavé kalhoty, nikoliv džíny, mám je ve svém fundusu a tehdy jsem jí je půjčil, protože s holýma nohama by vypadala poněkud blbě...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

V zajmu korektnosti upozornuji ze jsem upravil svuj predesly prispevek. K tvemu dodam, ze hole nohy by vypadaly o dost mene blbe... ale to je vec vkusu.
No nic, pokud si to s dzinama spletu ja, divak tim spis... :(
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Jako že holé - oholené ženské nohy pod krátkou sukní by vypadaly dobověji? :biggrin: Jinak na videu je zřetelně vidět charakter těch kalhot, vlají ve větru a tak, a určitě džíny nepřipomínají. Ale nechme to... Ano, Dubia Fortuna opravdu dobově nezapadá, nejenom sandály u Vaška a nástroji, ale ani muzika, kterou hráli, nebyla raně středověká... :wink: Ovšem jinou lepší živou kapelu za daných možností neznám... Je to věc pohledu - je snad méně autentická živá hudba, byť s nedobovými nástroji, než hudba reprodukovaná (scénická, filmová) linoucí se při "dobové" akci z repráků, mixovaná pod přístřeškem z baumaxu?
Připomínky k loňskému scénáři od tebe opravdu nemám...mohl bys třeba upřesnit, co je to ta "kašírka", abych se toho nejen já vyvaroval...
A co výhrady k vystoupení v Modré? Tam Dubia Fortuna nebyla...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono obecně vypadají ty plátěné kalhoty líp, když se stáhnou ovinkama nebo aspoň řemínkem od bot. Je to asi jen můj subjektivní dojem, ale mně se dlouhé volné kalhoty prostě nelíbí a faktem je že i v ikonografii (nakolik je k dispozici) převažuje nějaká forma uvázání nebo ovinutí lýtek.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Nepochybně nejde o stažené kalhoty :twisted:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

a o co?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

o nestažené kalhoty :wink: :idea: :biggrin:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Kašírka = bezkrevná inscenace neceho, co ve sve dobe bylo nepochybne plne zivota, alegorii smrti, sexu... Nepotesi, neurazi

svoje pripominky jsem ti daval ustne po telefonu

Skutecne je lepsi nedobova hudba nez zadna? To je idea, kterou bych radsi nezavadel...
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.