obřady, rituály a hudba - dobovost a prezentace

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Bobr wrote:No a co tedy ten scenicky tanec?
Odpovím otázkou - jak jinak, aby to tvořilo nějaký vnímatelný celek pro diváky? Mně by se třeba líbilo cosi podobného tomu, co je ve filmu Stará báje, jenže jak to přetavit do "živé" podoby? Dnes se přikláním k jakési formě taneční improvizace, jenže bude to koukatelné?
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Jedna se o miru a nutnost odchyleni od dokladovatelne skutecnosti a ta je u nas daleko mensi nez byla u rabovych akci. Potud objektivni snad jsem. Nicmene pokorne uznavam, ze jista mira improvizace je nutna a to nejen v hudbe. Kdyby to tak nebylo, asi nas konicek nebyl uskutecnitelny

Opakuji tedy, ze jde o miru, rabovy akce tu mou prekrocily, pokud Vasi ne, Vase vec. Ja se takovych akci ucastnit nechci, nejsem sam kdo ma podobny nazor a to je asi vse.

Nelibi se mi ovsem presunuti do tema hudba, protoze jsem nekritizoval hudbu ale ritual jako celek, ktery mi prisel spatny a nezda se mi dobre zredukovat to na ucinkovani Dubie...
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Viktorie »

Mame bubny, gusle, brumle, pistaly. verejnou produkci neplanujeme
Bobře, můžu se zeptat proč? Byla by to jistě dobrá motivace pro jiné, aby se vrhli do této málo provozované oblasti hudeby.
Viktorie
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Odpovim odpovedi - nijak
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Zpěvák byl zcela výborný. Ale to je přesně ono, maximálně drželi...a proč měl zpěvák moderní knížku s texty a brýle? Tady je vidět, že co je pro jednoho maximálně, nemusí být dobově. Já vím, že je měl, aby to měl z čeho číst a aby to v tom špatném světle vůbec přečetl, ale maximálně dobové to tímpádem taky nebylo. Bylo to blízko, bylo to moc pěkné...ale maximalitou bych se nechlubil, je co zlepšovat...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Dobře, měl brýle protože neviděl na text v té tmě, štvalo mě to, ale lepší když zpíval mši ve staroslověnštině, než kdyby se tam pokřižoval a konec. Zkusí se to prý dopříště naučit a ještě udělat knihu s textem na pergamenu.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Dobře, na čem tedy postavit akci typu Stekník - na co tam dostat návštěvníky - on totiž ten guláš něco stojí... Na pár stanů a červené nosy účastníků? Nebo snad na bitvu týden před vánoci? Rád si nechám poradit
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Bobr wrote:Nicmene pokorne uznavam, ze jista mira improvizace je nutna a to nejen v hudbe. Kdyby to tak nebylo, asi nas konicek nebyl uskutecnitelny
nojo, ale tim se opet dostavame do roviny subjektivnich pocitu a nazoru a toho, ze kazdy tu miru muze vnimat jinak, takze kdo zodpovedne urci co je spatne a co uz ne? budeme jako onu vhodnou miru brat nazor vetsiny?

ale pak se vzdycky najdou lide kteri tu latku budou mit vys a zcela jiste to neni na skodu veci, protoze prave diky nim se to cele nekam posouva od toho co pred par lety byl jen historicky serm ve sve sede prumernosti..
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Prosim nestav to tak, ze je nutne u akci udelat a ze je nutne tam mit divaky a gulas. Jestli ji chces udelat a chces kvuli tomu delat scenicke tance - tvoje vec. Ale netvrd ze to bez nich nejde. Bez nich to jde lepe nez s nimi.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Já netvrdím, že je nutné tu akci udělat, jen jsem tím reagoval na poptávku, když nedošlo k dohodě v Modré. Během týdne jsem domluvil ten Stekník s tím, že je zájem se ke konci roku sejít, že je to dobrý nápad. A snažil jsem se vymyslet něco, co by bylo také pro veřejnost, protože je to i přání zámku. Vůbec netrvám na nějakých tancích, aspoň ušetřím. Ale co jiného pro lidi? Ovšem jestli zájem o akci nebude, vůbec nic se nestane...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Muscha - reagoval jsem na tvé pochlubení se maximální historičností, mi ty brýle přišly pochopitelné:-)
Bobr - přesunul jsem to, protože mi to přišlo nutné, bylo to OT ke Stekníku, ale naopak vhodné samostatné téma. Jméno mohlo znít jinak, ale to už nezměním, sorry...
Rab - ne, guláš ani akce bý nemusí, ale já jsem pro tanec. Podle mě to neposunem dál, když o tom budme jen mluvit, ale když to budeme dělat. Pak s tanečnicema hodíme řeč, seznámíme je s našimi názory a pokud neutečou, třeba se k něčemu dobereme:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Asi nema cenu urcovat co je dobre a co spatne, ja jsem taky jen projevil svuj postoj, akce na Stekniku se nezucastnim ale nechci ji zakazat nebo cenzurovat. delejte si co chcete...
V obecnejsi rovine je to tak, ze kdybych se nedocetl oscenickem tanci, mel bych daleko vetsi tendenci tam jet, ale jini to treba maji naopak a na ovecku se tesi :wink:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

No a proč to teda nešlo řešit hned na začátku tak, že bys třeba dal vědět přes SZ, že tanec ne - kvůli tobě bych ho klidně zrušil :wink: Jestli je to jediný důvod, proč bys nepřijel, tak je to přeci řešitelné :wink:
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

to bych si pripadal trochu trapne
a nerikam ze je to jedine kriterium, taky jiny program, nazory ostatnich clenu...
+ nechut stat se clanken v neprijemnem Svaru o Slunovraty kterytu probehl
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Já bych to za trapné nepovažoval...trapnější mi přijde dohadovat se tu veřejně o nějakých kalhotách :wink: Ale nechme to už. Spíš jsem čekal, že budou výhrady ve spojení rokokový zámek - raný středověk...
O sporu o slunovraty moc nevím, jen to, že v Modré nedošlo k nějaké dohodě, u čehož jsem nebyl, a zůstalo jen u termínu 21.12... No je hezké udělat akcičku přesně na slunovrat, ovšem že by se mi chtělo jet na jediný den, a ve všední den, 300 km... Měl jsem dobrou vůli připravit něco pro ostatní, příště si to víc rozmyslím :wink: