Šlachy a co s nimi

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Šlachy a co s nimi

Post by Knecht »

Ví někdo jak ze šlach udělat rybářskou šňůru? Plete se to, váže se to, stáčí se to, dá se to?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

slachy sem uz videl a mel i v ruce, ale me by i zajimalo jakym zpusobem se to vubec zpracovava aby to zustalo tvarny, jaky slachy a odkud jsou nejlepsi a tak... mozna kdyby nekdo vedel by nebylo od veci to nejak popsat pro laiky jako jsem ja
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Našel jsem něco na indiani.cz:
Zvířecí šlacha

Autor: Tým INDIANI.CZ Vydáno: 21.06.2003 Zobrazeno: 2621
Rubriky: Oživená historie, Výroba,

Jestliže jste se již pokusili o výrobu indiánského výrobku, určitě jste řešili otázku, čím jej sešijete. Obzvláště aktuální je tato otázka v případě výšivky z korálků nebo z ursoních ostnů. Když jsme začali před mnoha lety zhotovovat první korálkové výšivky, používali jsem rybářský vlasec ze silonu. Později jsme si však uvědomili, jak je neindiánské a nepřírodní používat umělé vlákno a tak jsem přešli na bavlněné nitě. Ovšem s těmi to nebylo příliš jednoduché. Výšivka nedržela tvar, jelikož se nitě povolovaly a když se nit přetrhla, vypáralo se mnoho stehů. A ani nit nebyla stylová na použití ve výšivkách podle starých vzorů. Jak jsem se mohl dočíst v dostupných materiálech, používali indiáni (tedy spíše indiánky) na vyšívání a sešívání především bizoní šlachu, a to nejen ve starých dobách, nýbrž i později, kdy už byly běžně k dispozici bavlněné nitě a vlákna. Tento fakt měl několik důvodů:

-zvířecí šlacha drží steh mnohem lépe a pevněji, než nit
-šlacha se podobá co do tuhosti více drátu než niti a drží lépe výšivku
-šlacha po navlhčení zvláční (před vyšíváním) a po doschnutí se smrští a dotáhne stehy, což není možné u niti
-pokud se vám přetrhne šlacha na výšivce, vypáře se vám často jen jeden steh, pokud se přetrhne nit, vypáře se většinou mnoho stehů
-pokud sešíváte nebo vyšíváte na mozkem vydělanou kůži šlachou, jsou stehy prakticky neviditelné díky přírodní hnědé barvě šlachy i kůže, stehy z bílé nebo šedé niti jsou často dost viditelné, šlacha s mozkem vydělanou jelenicí jakoby ?splyne?, což není možné u niti
-šlacha v mozkem vydělané jelenici neprokluzuje, tj. když ji jednou dotáhnete, většinou se už nepovolí, nit klouže stehem bez problémů sem a tam, pokud není navoskovaná
-vlákno ze šlachy si můžete udělat v libovolné síle i pevnosti, u nitě jste odkázáni na výrobce

Dále je možné přidat i další pádný argumetnt pro zvířecí šlachu:

-vyšívání a sešívání šlachou je přírodnější a stylovějeí, než nití

V rámci objektivity je však nutné uvést arguenty, které hovoří proti šlaše:

-zvířecí šlachu je mnohem obtížnější sehnat, než nit
-pokud se rozhodnete šlachu koupit, počítejte s tím, že za ni zaplatíte více, než za nit
-délka vlákna vytvořeného ze šlachy je omezena délkou šlachy, u nitě je omezení dáno množstvím nitě na špulce
-jednotlivá vlákna si ze šlachy budete muset pracně vytvořit, nit stačí pouze odmotat ze špulky
A tak jsem se rozhodli, že začneme používat zvířecí šlachu, jak to dělali indiáni. Obešli jsme všechna jatka v okolí, až jsme sehnali hovězí šlachu ze zadní nohy a ihned jsme s ní začali experimentovat. Později jsem zjistili, že budeme potřebovat šlachu ze hřbetu, jelikož je delší. Hovězí šlachy jsou ale dosti nekvalitní a tak jsme začali shánět šlachu bizoní. Až jsme ji sehnali, tak jsme pochopili, proč bylo vyšívání šlachou pro indiány tak snadné. A právě o naše zkušnosti bychom se s vámi chtěli podělit.

Jestliže patřite k těm, kteří si chtějí vyrobit něco jen tak, třeba na letní skautský tábor, aby to vypadalo trochu indiánsky, asi se spokojíte s výšivkami z nití nebo vlasců. Jestliže se ale nebojíte trochy námahy, dobrodružství, máte romantickou duši a chcete se něco naučit a něco se dovědět, nebo prostě chcete se začít zabývat oživenou indiánskou historií, stane se pro vás zvířecí šlacha nepostradatelným nástrojem. A nýní se podíváme, jak na to.

Kde sehnat zvířecí šlachu a jakou vlastně použít

Vpodstatě existují tři možné zdroje šlachy: hovězí skot, vysoká a bizon. Každé zvíře má dva hlavní zdroje šlach, na nohou a na hřbetě. Šlachy na nohou jsou podstatně kratší než hřbetní a vzhledem k tomu jsou prakticky nepoužitelné. Šlachy z vysoké zvěře se dají sehnat od myslivců, pokud mezi nimi máte nějaké známe, jsou však velmi krátké, a to dokonce i hřbetní. Hovězí šlachy jsou na tom lépe, hřbetní šlacha je už dost dlouhá, ovšem je těžké ji sehnat, jelikož je součástí svíčkové. Možná snad na nuceném výseku, nebo kdybyste měli na jatkách známého. Hovězí šlacha však není příliš kvalitní, jelikož jateční zvířata celý život prostojí v boxech, kde se nemohou ani pohnout a tak je většina jejich svalů a orgánů atrofovaných z nečinnosti. To se projeví i na kvalitě šlachy. Jednoznačně nejlepší, nejkvalitnější a nejstylovější je hřbetní šlacha z bizona. Sehnat ji můžete zde. Hřbetní šlacha z bizona může být dlouhá až 90 cm a když nebudete vyšívat ve dne v noci, vydrží vám i několik let.








Změkčení šlachy

Pokud si šlachu koupíte nebo ji získáte jakýmkoliv jiným způsobem, bude pravděpodobně surová a tuhá, jak byla vyndána ze zvířete. V některých případech na sobě bude mít zbytky masa, blan a tuku. V takovém případě ji budete muset co nejlépe očistit, abyste získali pouze čistou, surovou šlachu. Surová šlacha je velmi tuhá a vy ji budete muset změkčit. Ideálně se na to hodí těžký kulatý kámen, podobný, jakým se vybouchává surová kůže, aby zbělala. Kámen by neměl mít hrany, abyste nepřerazili vlákna ve šlaše. Položte šlachu na pevnou podložku, na plochý kámen, nebo na kovadlinu a podobně a tlučte kamenem do šlachy po celé její délce. Nevynechejte žádné místo. Šlacha by měla na místech dopadu kamene světlat, až do bílé barvy. Pokud šlachu dostatečně roztlučete, začne se sama rozpadat a dělit na jednotlivá vlákna. Ty můžete začít oddělovat od sebe, čímž získáte užší prameny šlachy. Tyto můžete opět změkčit bušením kamene, nebo je můžete kroutit v prstech a dosáhnout tak dalšího změkčení.







Šicí a vyšívací vlákna

Tak, šlachu máte rozdělenou do několika pramenů a můžřete začít vytvářet jednotlivá vlákna. Vezměte pramen šlachy a rozdělte jej na polovinu. POZOR: Při dělení šlachy na menší prameny se VŽDY držte následující zásady!!! Dělte vždy od středu směrem k oběma krajům, nikdy ne od kraje ke kraji. Tím zajistíte, že se pramen oddělí po celé délce šlachy. V opačném případě můžete získat podstatně kratší pramen, jelikož při postupu od kraje se může pramen oddělit třeba v polovině délky šlachy místo toho, aby se oddělil až na druhém konci a výsledkem je krátky a nepoužitelný pramen. Prameny dělte tak dlouho, až se dostanete na vlákno požadované síly. Pamatujte si, že vlákno na vyšívání by mělo být silné asi jako nit, na sešívání o něco silnější. Sešívací vlákna by měla být tak pevná, že byste je neměli přetrhnout ani když použijete co největší sílu.

Zvlhčení a stočení

Jestliže máto vlakno oddělené, práce ještě nekončí. Je potřeba jej totiž navlhčit a smotat. Všimněte si, že každé vlákno vytváří jakýsi ?smrkový stromeček?, jinými slovy, obsahuje otřepy, které jdou zpravidla jedním směrem. Tento směr je třeba si uvědomit a šít nebo vyšívat šlachou po směru otřepových vlákýnek. Tyto vlákna plsobí jako jakési ?protiháčky? a kdybyste vyšívali proti nim, šlacha by se vám pravděpodobně přetrhla. Jesliže ale použijete správný směr, otřepy budou působit tak, že se šlacha nebude povolovat a?zakousne? se do jelenice. Aby vlákno nevypadalo roztřepeně, je třeba jej stočit. Navlhčete šlachu (nejlépe v ústech) a stočte ji jedním směrem prsty tak, abyste otřepová vlákna zamotali do hlavního vlákna. Dobře se to dělá válenám vlákna na stehně pomocí dlaně. Zdůrazňuji, že je třeba šlachu stáčet pouze jedním směrem.

Šití a vyšívání

Ideální je začít šít nebo vyšívat vláknem, pokud je ještě vlhké a vláčné. Lépe se s ním pracuje a navíc, poté, co uschne se smrští a stáhne stehy ještě silněji. Ovšem není to nutné, můžete šlachové vlákno použít i poté, co ztuhne. Nebude sice tak vláčné jako nit a tak trochu bude přípomínat jemný drátek, ale to není na škodu. Můžete si tedy udělat do zásoby více vláken a pak je postupně použít, abyste nemuseli motat šlachu po každých několika stezích.

Vyšívání a sešívání v praxi

Použití šlachy doporučuji na všechny švy, ať už se jedná o jakýkoliv výrobek, repliku pro oživenou indiánskou nebo traperskou historii. Z výšivek je více než vhodné používat šlachu na vyšití líného stehu. V případě plošného stehu (Vrány, Černonožci, Propíchnuté nosy, Kríové, Assiniboinové, apod.) doporučuji použít šlachu na navlékání korálků, ovšem na příčné přichycení jednotlivých řad ke kůži je lepší používat bavlněnou nit. Nejenom proto, že to tak indiáni velmi často dělali, ale i proto, že šlacha je příliš silná na přichycení řad ke kůži čímž by docházelo k disproporci v délkách řad, což by zase mohlo mít za následek znehodnocení celé výšivky.

Tým INDIANI.CZ
Doktor

Post by Doktor »

Teda já kdysi vyhrál špulku šlachy, po letech se dozvěděl že je umělá(ale nevím jak se pozná od přírodní) a že metr stojí 10kč. Nejlepší opravdu bude když se obrátíš na indiány, ti o tom ví určitě nejvíc.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

V "Osidlování Ameriky" v šuplíku luky,šípy... se před nedávnem řešila šlachová tětiva. Takže postup bude stejný. Ovšem šlacha je vláčná pouze když je mokrá, ale to je taky nejnáchylnější k roztrhnutí. Udělat z tohoto materiálu rybářskou šňůru je, zdá se mi, blbost. Ovšem zatím to nikdo asi nezkoušel, třeba přijdete na to že to jde. Osobně bych volil rostliná vlákna - kopřiva, konopí a tak. Nebo žíně... prostě něco co odolá vlhku.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ovšem rybářská šňůra bývá při rybaření dost často mokrá ... představil bych si to tak, že vyndám stočenou vyschlou šňůru, namočím na chvíli do vody, vytáhnu, rozmotám, rybařím. Ale jestli se zároveň i víc trhá, je to špatenka. Zatím se mi nepodařilo zjistit, co se používalo před silonovým vlascem, teoreticky by to mohl být třeba v 19.století stejný nebo podobný materiál, jako v raném středověku, pokud byl osvědčený a dostupný. Možná nějaká šňůrka z pevných nití, třeba navoskovaných nebo nasmolených?
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Doktor wrote:Teda já kdysi vyhrál špulku šlachy, po letech se dozvěděl že je umělá
ještě aby byla přírodní... Na špulce je nějakých 300m, to by musel být pořádný bizon, nebo jelen :twisted:
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Knecht wrote:Ovšem rybářská šňůra bývá při rybaření dost často mokrá ... představil bych si to tak, že vyndám stočenou vyschlou šňůru, namočím na chvíli do vody, vytáhnu, rozmotám, rybařím. Ale jestli se zároveň i víc trhá, je to špatenka. Zatím se mi nepodařilo zjistit, co se používalo před silonovým vlascem, teoreticky by to mohl být třeba v 19.století stejný nebo podobný materiál, jako v raném středověku, pokud byl osvědčený a dostupný. Možná nějaká šňůrka z pevných nití, třeba navoskovaných nebo nasmolených?
já bych nejspíše čekal provázek z nějakých rostlinných vláken. Nevím nakolik je ve vodě pevný provázek z kopřiv, ale myslím, že třeba z lipového nebo jilmového lýka by to určitě šlo splést...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Ty rybářské šnůry až cca do 14 -15. stol se pletly z konských žíní a to ze žíní z hřebce. Z klisny jsou křehké protože si na ně čurá a moč způsobuje jejich lámavost.

Šlachy odblanit, potlouct dřevěnou paličkou rozebrat. Nerad je rozebírám za mokra, za sucha je to podle mě lepší. Pokud nejsou excesivně mastné, neodmaštuju je (většina bordelu jde pryč právě s tou blánou), pokud je hodně odmastíte vymejváte z nich pojiva.

Můj norskej kamarád plete šnůry z rostliných vláken, fungují prý dobře, chytá na to i lososy a úspěšně.
Po chytání je potřeba rozvěšet je a usušit.


J.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

hawkwind wrote:Můj norskej kamarád plete šnůry z rostliných vláken, fungují prý dobře, chytá na to i lososy a úspěšně.
Po chytání je potřeba rozvěšet je a usušit
nevíš jaký konkrétní vlákna používá?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

To zní zajímavě. Jaký způsob pletení se na ty žíně používá?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Doktor wrote:Teda já kdysi vyhrál špulku šlachy, po letech se dozvěděl že je umělá(ale nevím jak se pozná od přírodní) a že metr stojí 10kč. Nejlepší opravdu bude když se obrátíš na indiány, ti o tom ví určitě nejvíc.
Poznáš to tím, že originál jsou cancoury cca 30-40 cm a také při škvaření ohněm se škvaří sice stejně ale smrdí torchu jinak :badgrin: No a potom ještě asi v laboratoři by to poznali :wink:
Joe M.
Pazourek

Post by Pazourek »

Tady jsem nasel peknou rybarskou snuru:

http://p081.ezboard.com/Fishing-line/fp ... =208.topic
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Joe wrote:Poznáš to tím, že originál jsou cancoury cca 30-40 cm a také při škvaření ohněm se škvaří sice stejně ale smrdí torchu jinak :badgrin: No a potom ještě asi v laboratoři by to poznali :wink:

S trochou tréninku, resp. praxe se to dá poznat na první pohled tak z metru
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

To si dobrej - já po 20 letech s tím mám problém. Zažil jsem mockrát za umělinu prohašovat orig a naopak. Přesněji, ono se to někdy dá poznat, ale ne vždy a po skušenostech co mám jsem v tomto opatrný. Orig bývá chlupatější atd., ale po jisté době obnošení když to chytne patinu to už je horší. Záleží i na spracování šlachy.
Joe M.