Šlachy a co s nimi

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Joe: myslím, že kdybys po dobu pár let s těmi materiály pracoval denně, tak bys to taky hned poznal.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Taky si myslím, že ta umnělotina se dá poznat okamžitě a zfleku kdykoli. Je to natolik odlišný materiál, že jsem přesvědčen, že to že se tomu říká šlacha je jen obchodnický trik!
hawkwind wrote: Šlachy odblanit, potlouct dřevěnou paličkou rozebrat. Nerad je rozebírám za mokra, za sucha je to podle mě lepší. Pokud nejsou excesivně mastné, neodmaštuju je (většina bordelu jde pryč právě s tou blánou), pokud je hodně odmastíte vymejváte z nich pojiva.
Asi bude záležet na tom co s těmi šlachami nakonec chceš dělat. Já paličku nepoužívám a radši si s nimi hraju v ruce (žmoulám a mnu).
Taky je finálně kroutím za mokra. To je ale dané tím, že já z nich dělám nitě na šití. No a ty potřebuji extrémně tenké a to s těmi za sucha nemusí vyjít! Je ale nutné znát přiměřenou míru namočení. Nesmí se rozmáčet moc a pro vlastní šití je pak "skladuji" v ústech, kde se udržují optimální vlhkost.

Něco jiného je ale kroucení šlach nebo klihování luku, připadně další využití.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Ano ano, už tě vidím jak dostaneš tu šlachu tlustou asi jako palec a dlouhou 30 centimetrů a tvrdou, že se nedá ohnout a žmouláním a mnutím jí rozebereš.
-Jedině za mokra, za sucha ani omylem.

Nesmí se to pomlátit moc, ale nějak se to načít musí.

J.
eye
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 89
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by eye »

Já to mlátím za sucha šutrem nebo kladivem na kovadlině.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Tak načít ano, ale občas jdou i ty "zlámat". Záleží na tom z čeho ta šlacha je.

Kusy které žmoulám vždy mají tak kolem 1 cm v průměru. :wink: