Křesadla a křesání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

cossack wrote:Šutr - máš pazourek nalezený v Čechách nebo nějaký import?
Nemám ponětí. Dostal jsem ho jako bonus k ocílce (ze starýho pilníku, kterou mi dotáh známej z nějakejch hradních slavností),
ale je dost nekvalitní (=šutr), protože je plnej písku, snad nějakýho vápence nebo co (nebijte mě, nejsem šutrolog :lol: ), takže se rozpadá. V současný době mi zbyly pecky tak malý, že neni až tak jednoduchý křísnout, aniž bych si omlátil klouby.
Zkoušel jsem taky černej šutr co prodává Brymová do křesadlovek, s výsledkem podobně tristním - proto jsem ochotnej připustit, že chyba může bejt dost dobře spíš v pazourách, než v pazourku. Ovšem v zájmu objektivity podotýkám, že tentýž kus šutru nefungoval ani v kředaslovce.

Anglickej mám přislíbenej od Anglánů - pokud ho potkaj, což neni jistý. Ještě jsem zahlíd velmi pěknej baltskej švédskej (asi ze dvou různejch lokalit), ale chtěli za něj 440,- (v prodejně minerálů v Praze za Kotvou kam mě nasměroval kolega exšutrák). To se mi zdá dost, ale vedu to v patrnosti.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Pampalíny wrote:Kašli na duběnky (ubývá jich)
Potvrzuji. V neděli jsem v rámci venčení pesa prošel dubovej les a ze dvě a půl hodiny jsem našel - slovy - jednu. :(
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Slované křesali běžně křemenem. Je to o poznání horší, ale ne nemožné. Zkoušel jsem obojí a rozdíl je jen v množství jisker.
Zkusím hodit test při křesání :badgrin:

Jinak Troudnatec roste (převážně) na buku a je velmi hojný, kde buky rostou (tedy skoro všude).

Ve vesnicích se podle mne udržoval stálý oheň a ocílka, troud byly spíše na cesty (tím souhlasám s Jarkwisem).
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Včera jsem na houbách sebral v lese pěknej křemen a křeše jak divej, kam se na to hrabe pazourek, který jsem používal doposud a se kterým jsem byl spokojený.

Našel jsem ho tady u nás v Kryštofově údolí. Válí se jich tam mraky, takže se stačí projít po lese, případně vzít větší a rozbít. Výhodou je že nejde o oblázky, ale ostré kameny.
Last edited by Wothan on Wed 13. Sep, 2006 7:25, edited 1 time in total.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Už jsem to tu někde dával:
Ocílka s křemenem
Image

Ocílka s pazourkem
Image

Wothan: Přesně, mám s křemenem stejnou zkušenost, důležité je jen křísnout pěkně hranou krystalu.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Raiden : Pokud se vyskytneš na letošním setkání LH, tak na krámku má Karlos plnej džber šutrů.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Pokud se tam ještě dostanu, klidně nějaký šutr seberu, ale upřímně se mi tam moc nechce, houby tam moc nerostou a je to šplhání po kopcích :badgrin:
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Wothan wrote:Pokud se tam ještě dostanu, klidně nějaký šutr seberu, ale upřímně se mi tam moc nechce, houby tam moc nerostou a je to šplhání po kopcích :badgrin:
Poslušně hlásím, před týdnem bylo v okolích lesích ještě hub požehnaně. O víkend zas mířím kousek od Beaveru, tak kdyžtak nahlásím aktuální stavy :-) to aby ses neměl na co vymlouvat :badgrin:

A ocílky tam někdo bude mít? Už mně bolí klouby od pilníku :oops:

Jinak na troud používám taftové plátno a nikdy nebyl problém...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

No, ocílky nevím. Snad Jenda něco nakove.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Jnen trochu k těm šutrům... Křesat se dá prakticky vším co má ve vzorci SiO2... Křemen je čistý SiO2 a kkřesat se dá poměrně dobře jeho krystali, které koupíte za pár korun u nejakého šejdíře na stánku, třeba na nějaké pouti. V úvahu přichází ještě chalcedon a opál což jsou jen vodnaté modifikace. Pazourek je směsí křemene, opálu a chalcedonu...

Krásné krystali křemene se dají najít třeba na následujících lokalitách: Z uvedených odrůd je nejrozšířenější křišťál, s nímž se setkáváme na křemenných žilách a v křemenných jádrech pegmatitů (Velká Kraš u Vidnavy, Žulová u Jeseníku); krásné krystaly křištálu pocházejí z hydrotermálních žil v okolí Vernířovic (u Šumperka) a též z hydrotermálních rudních ložisek (Příbram). Ametyst se nachází na křemenných žilách v okolí Třebíče (Hostákov a Bochovice), v dutinách podkrkonošských melafyrů (nejznámější naleziště je na kopci Kozákov u Semil) a někdy i na rudních žilách (např. na Slovensku v Banské Štiavnici). Záhněda bývá přítomna v pegmatitech (Dolní Bory u Velkého Meziříčí a řada dalších lokalit na Českomoravské vrchovině). Růženín je z uvedených odrůd křemene nejvzácnější; vyskytuje se jen v některých pegmatitech (Dolní Bory u Velkého Meziříčí, Písek).

Čistý pazourek se u nás dá najít v ledovcových uloženinách v okolí Vidnavy, jinak La Manche, Dánsko, Rujana...

Něco podobného je rohovec a toho si můžetenatěžit kolik chcete u Brna... Křeše krásně a je ho tam spousta.

Sakra to sem se rozepsal... Uz mi to studiumleze na mozek.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Dano »

pre zoone:
rohovec to je limnokvarcit? uz si to poriadne nepametam...
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Kydliman »

Troudnatec je tedy to s čím se člověk setká v literatuře jako "vzal křesadlo a hubku."?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Hubka - ano.

Jinak zajímavost k dužině - využitelnost pro přírodní použítí:

Dužnina se dá rozklepávat na pásy a šijí se z ní čepice, kabelky, které jsou jako semišové a lehké. Z lékařského hlediska se dříve používal k zastavení krvácení. Rozřezaná a rozklepaná dužnina, zvaná Fungus chirurgorum se přikládala na rány.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Mám odzkoušený pazourek z Anglie i křemen a obojí křeše velmi dobře.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

radioralit taky funguje