Křesadla a křesání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Křesání na válečku si chci min vyskoušet a proto si ji chci testnout... Mám na to svou teorii, ale to až to prubnu.
A ty několikrát přeložené jsou opravdu pěkné a uvažoval sem, že vyměním svou "jednoduchou" za něco takového.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Teorii mám taky. Nikde to neříkejte, ale ten váleček je součástí štítu. Je to jedno z nejlépe střežených tajemství archeologie, hned po nesmrtelnosti P.Čápa....
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Václav wrote:V mohelnickém muzeu mě zaujalo toto křesadlo datované do 15. století. Víte někdo jakým způsobem se používalo?
Image
já to viděl v nějakém filmu (možná pohádce :oops: ) a tam tím delším bazmekem prostě povolaná osoba podél potáhla přes šutr nebo něco a jisker sršelo jak od brusky......
nunc est bibendum
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Sám s pazourkem moc neumím, ale co jsem pochytil od těch co ano, je nejlépe zahodit kladivo a použít kámen, pro jemnější věci pak kost. Tuším že se má pazourek taky před štípáním namočit, ale bližší info asi neposkytnu.

Před časem jsem se tu poptával po pyritu do kolečkovky, tak teď svou poptávku obnovuji.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

k tomu stipani pazourku se da pri trose stesti najit neco i na netu, treba ti to pomuze:

http://www.mamuti.cz/experimenty/kamen.aspx
http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/ ... ode17.html
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Knecht wrote:Tuším že se má pazourek taky před štípáním namočit
jak pazourek jednou vyschne, tak původní vnitřní vlhkost nezíská ani po několika měsících ve vodě. Ideální je ho prý zpracovávat v době kdy má v sobě ještě přirozenou přírodní vlhkost. Tu po nějaké době mimo přirozené prostředí ztratí a zpracovává se hůře. Kdysi jsem také četl něco o tom, že nějakým experimentátorům ve Francii se osvědčilo zahřívání...
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

Taky jsem zahříval,taky jsem měl drť.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

ty moje křešou docela dobře, asi záleží co im zrovna přijde...
Volkolak

Post by Volkolak »

ty moje křešou docela dobře, asi záleží co im zrovna přijde...
Asi bude dost záležet jaký pilník kovář zrovna použije a jak moc to zahřívá :mrgreen:
Myslím, že se nic nevyrovná tomu když se domluvíš s kovářem, který ti vykove křesadlo a pak kovářsky přivaří zakalený hrot. Cenově to vyjde zhruba stejně.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Volkolak wrote: Myslím, že se nic nevyrovná tomu když se domluvíš s kovářem, který ti vykove křesadlo a pak kovářsky přivaří zakalený hrot. Cenově to vyjde zhruba stejně.
Pokud máš tu možnost, neni co řešit :wink:
Volkolak

Post by Volkolak »

Rozhodně je lepší cokoliv jiného než křesadlo od Pinta, protože na jejich křesadlech, co jsem viděl, jdou vidět rozkované drážky pilníku :roll:. Moc pěkně to potom nevypadá.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Staré pilníky, které se nechají kovat jsou tak jako tak z materiálu 19191, z moderních to nejde, protože je to nějaká průmyslova uhličená měká sračka a při kování se rozpadá.

J.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Gordon: Díky, pokud by byl nějaký pyrit, určitě bych měl zájem. Vytloukl jsem pár poměrně čistých kousků z uhlí, ale rychle se rozpadaly - tak na tři výstřely. A krystalického je na to škoda..no a nic mezi tím jsem nesehnal. Jinak pazourku mám dost, dík.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Volkolak

Post by Volkolak »

To mi je celkem jedno, ať si to klidně kovou z pilníku, ale chtěl jsem tím poukázat na to, že to moc pěkně nevydapá, když tam jsou vidět sploštělé drážky pilníku :wink: .
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jasně - je to odfláknuté - máš pravdu.
Jinak ale ze starých pilníků se skutečně ocílky dělali - čili je to docela LH :wink:
Joe M.