Křesadla a křesání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No já už se hlavně do lesa nedostanu, dovolená mi zejtra končí a o víkendech mám jinou práci a starosti, ale když tak ti odrazím z toho šutru co mám.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Müscha wrote:Když mi kovář dělal ocílku, tak ji kalil ve slané vodě
(vysvětloval proč, ale nějak mi to neutkvělo v hlavě).
=D>

Vyzkoušel jsem a funguje to!
Fascinující...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

frenk wrote:radioralit taky funguje
Dano wrote:pre zoone:
rohovec to je limnokvarcit? uz si to poriadne nepametam...
Není... Jen tak pro pořádek, tohle je přehled nejběžnějších cementačních silicitů (česky usazenin obsahujících křemen): gejzírit, limnokvarcit, jaspilit, radiolarit, křemitý rohovec, diatomit, spongolit, atd...

A všechny by teoreticky měly křesat :wink:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Taky se mi osvědčil baltský pazourek, jak na oheň, tak do kvéru. Netušíte někdo, kde sehnat vhodný kousek pyritu do kolečkovky? Ten uhelný se po několika křísnutích rozpadá, čistý krystalický je dost drahý a je ho i škoda - něco mezi tím.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Knecht wrote:Taky se mi osvědčil baltský pazourek, jak na oheň, tak do kvéru. Netušíte někdo, kde sehnat vhodný kousek pyritu do kolečkovky? Ten uhelný se po několika křísnutích rozpadá, čistý krystalický je dost drahý a je ho i škoda - něco mezi tím.
Krystalický není vůbec drahý, jen mususíš vědět kde nakupovat. Doporučuju školní sbírky :biggrin: Popřípadě jakoukoliv mieralogickou burzu. Dá se to tam sehnat za pár korun...

Jinak jestli chceš sbírat tak ti sem hodím kousek mých oblíbených skript :lol:
"Ve velkém množství se s ním setkáváme na hydrotermálních a hydrotermálně sedimentárních ložiskách sulfidických rud (např. Tisová u Kraslic, Příbram, Kutná Hora, Zlaté Hory v Jeseníkách, Nová Ves a Horní Město u Rýmařova) a na pyritových ložiskách sedimentárního původu (Chvaletice v Železných horách). V podobě vtroušenin bývá přítomen v některých magmatitech (gabra, diority) a metamorfitech (grafitické fylity, krystalické vápence, amfibolity); hojný je též v některých sedimentech (vápence, opuky, jílové břidlice, uhlí - v uhlí často tvoří i velké konkrece)."
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Jinak pyrit bych měl být schopný sehnat, pokud bude zájem...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Tak mě napadá... Pouze pro opravdové sadomasochisty!!! Něco málo geologického čtení se spoustou lokalit kde se dá co najít...

http://oldwww.upol.cz/resources/geology/cz_skripta.html
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Zájem o pyrit bych měl, kdysi jsem si na burze koupil do sbírky krystalickou kostičku o hraně asi 1,5cm a stála mě okolo stovky, tak jsem to bral jako normální a tedy příliš vysokou cenu na to, abych s ním křesal.
Do karabiny mi stačí kousky asi 2x1x05cm, pokud bude dost pevný (ne jako ten uhelný) aby vydržel pohromadě.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Mrknu na fakulte na odpadsupliky a pak dam vedet...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Re: Křesání ohně.

Post by zoone »

Hrom wrote: Zoone: Ty rohovce jsem v okolí Brna a Krumlovského lesa hledal a moc jsem toho nenašel. Znáš nějakou konkrétní lokalitu? Pokud možno aby to nebylo v oboře nebo Archeologickém nalezišti. Díky za zprávu.
Dá se toho najít celkem dost na Stránské skále. Dole jsou radilolarity a mahoře se dají najít celkem pěkné konkrece rohovce... Musíš hledat :badgrin:
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Stránská skála je arch.lokalita
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

To já vím, ale geologové si s tímhle nikdy hlavu nelámali :badgrin:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

tož to vám ji bude muset zlámat někdo jiný...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Inu ty hrany kamene jsou koneckonců logické - jiskry které zapalují troud jsou z hořícího železa.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Lutovský:

Ocílka byla železná součást křesací soupravy. Ocílky představují běžnou součást raně středověké domácnosti, slouží k rozdělávání ohně o tvrdé úlomky minerál - pazourku, křemene apod. Známe je především z hrobů z 9.-10. století, ocílky patří mezi poměrně časté součásti hrobové výbavy. Obvyklá poloha u pasu zemřelého svědčí o uložení ocílky spolu s kamennými úštěpy ve váčku na opasku.
Ocílky byly zhotovovány z ploché železné tyčinky zformované většinou do trojúhelníkovitého až lyrovitého tvaru. Podle zakončení ramen, detailních prvků i celkového tvaru rozlišujeme několik typů těchto předmětů, částečně snad dokumentujících postupný vývoj od jednodušších tvarů 6. a 7. století ke složitějším tvarům ze století desátého.
K rozdělávání ohně mohly možná sloužit rovněž jiné železné předměty menších rozměrů, ocílky však byly k tomuto účelu ideálně přizpůsobeny, a to nejen tvarem. Kostru ocílky tvořilo železo, úderná hrana bývala svařena s pruhem kvalitní ocele - jiskry vzniklé úderem na ocel, měly totiž vyšší tepelnou energii. Je zřejmé že ocílky byly dílem specializovaných kovářských zařízení.
(Encyklopedie slovanské archeologie, Michal Lutovský, str.219)

Povšimněte si navařování ocílek - mám obavy že to tak dnes nikdo nedělá. Alespoń já nemám navařovanou ani jednu ze svých 7. Taky jsem už kvůli tomu jednu zničil :(

Má někdo povědomí u slovanů o jiném křesadla než pazour či křemen?