Křesadla a křesání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Kydliman »

Máš pravdu, že výroba hliněného přeslenu je mnohem jednodušší, avšak pro předení je hliněný přeslen těžký, alespoň co se předení vlny týče. Musel by být opravdu drobný.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Knecht »

Přesleny byly v různých tvarech a velikostech, jsou nalézané opravdu hojně a jistě mohla mít každá žena hned několik přeslenů na různé materiály. Ale o tom kdyžtak jinde, tady jde o rozdělávání ohně.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Křesadla a křesání

Post by Princeznix »


Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

Tvrdost troudu:
Osobně jsem měl mechový troud jenom ve dvou případech
a) když jsem ho podélně trhal na velmi malé plátky
b) ze zbytků z výroby klobouku (ještě se půjdu podívat na výrobu a když tak se podělím)

Jinak mám troud takový polotvrdý. Oproti rozklepání to odhaduji na změkčení od 10-60%. Podle původní tvrdosti. Nicméně i do velice tvrdého troudu chytím jiskru, pokud si "chytací" plochu nadrchám.

Jinak viz můj aktuální příspěvek na dané téma: http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2011040005
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

To použití přeslenu je zajímavé, ale
- Otzi měl u sebe sice přeslen, ale bez suchého kvalitního dřeva (dříku a destičky) si mohl třít akorát tak ...
- V RS už bylo vpysk ocílek, nebyl důvod rozdělávat oheň třením dřev (krom rituálů)
- rozdělání ohně ocílkou je rychlejší a spolehlivější - v suchu udržuji jen hubku

Nemohu si pomoct, ale ten nákres mi přijde trochu komplikovaný, nicméně bych docela rád zkusil rozdělat oheň třením dřívka v ruce s přeslenem a bez. Zda tam k něčemu pomůže nebo naopak.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by awe »

Pampalíny wrote:bez suchého kvalitního dřeva (dříku a destičky) si mohl třít akorát tak ...
možná ta absolutní suchost není zcela nutná - viděl jsem jak borec, ve snaze tento mýtus vyvrátit, si prkénko před vrtěním vydatně poplival, a evidentně to nebylo nijak na škodu. Na druhou stranu to bylo bezprostředně před použitím a voda tak byla pouze na povrchu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

Já si při psaní do diskuse taky hrál s myšlenkou, že to musím zkusit s mokrým dřevem. Nicméně vidím to podobně jako ty, trochu vlhkosti odpaříš a zachvíli se provrtíš do suché vrstvy. Ale když bude dřevo nasáklé...

Asi by to chtělo experimentovat. Nicméně, jakkoli mi dřevěný oheň už docela jde, tak tohle by chtělo mistra.

Zkusím se zeptat Hroma jaké má zkušenosti.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Knecht »

Nezapomeň na nálezové okolnosti Ötziho. Taková dvě dřevíčka mohla zmizet jako nic.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by sroub »

Lípa do lípy dá žhavý i čerstvá, teda s s třením s lukem jako indiáni. Ale nevim jaký by to bylo kdyby ležela ve voděa byla nacucaná, to sem nezkoušel. Ale myslim že ani neni potřeba, vždycky se dá uříznout větev která ve vodě nebyla....
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by KŘIŽÁK »

No-pokud bude všechno navlhlé,tak můžeš i ocílkou škrtat jak o život.. Jinak J.W.argumentoval mnohem vyžší rychlostí setrvačníku než ručního nebo lukového vrtění a tím pádem daleko většími možnostmi jaké použít dřevo.Další zajímavostí byly nálezy přeslenů(setrvačníků)na místech k předení ne zcela vhodných(vrcholy kopců)kde je možnost že šlo o na místě schované pomůcky k rozdělání signálního ohně (?)ocílku by někdo vyčoroval asi a neměl ji každý...Dalším zajímavým argumentem byl výskyt přeslenů u národů nepoužívající předení a tkaní(?)
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
ROSSY
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 06. Aug, 2012 19:21

Re: Křesadla a křesání

Post by ROSSY »

Zdravím.Všiml jsem si,že tu bez dalšího vysvětlení proběhl obrázek křesací ocílky s výklopnou jehlou.Jen bych chtěl uvést,že sloužila k čištění zbraní a manipulaci s knotem.Čistil se jí otvor pro prach mezi pánvičkou a komorou.
http://htmlimg2.scribdassets.com/3pfj8k ... 547b28.jpg
To je další odkaz na tuto ocílku z archeologických nálezů ze středověké vesnice.
Další zvláštní ocílkou je například Křesivják-valašský křivák s ocilkou.
ROSSY
ROSSY
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 06. Aug, 2012 19:21

Re: Křesadla a křesání

Post by ROSSY »

Když jsem si pročítal celou diskusi, narazil jsem na zajímavé datace ocílek se zoomorfními držadly, které zde uvádíte. Myslím ty zmiňované "pejsky a koníky ". Na tomto odkazu, z knihy, která patří k tomu lepšímu co bylo o ocílkách napsáno,se můžete podívat na jejich datování a i zem původu.
http://www.lepuitsauxlivres.com/DataPui ... 259701.jpg
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

Ty zoomorfní jsou hodně zajímavé, kamarád taky jednu našel. Mě se sice více líbí ty vikingské, ale i tohle je hodně pěkné.

Díky za odkaz.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
ROSSY
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 06. Aug, 2012 19:21

Re: Křesadla a křesání

Post by ROSSY »

Vlastně i Vikingové vyráběli ocílky se zoomorfními držadly.Ty základní tvary...někdo tu dával jejich typologii....se vyrábí dodnes.
http://razorland55.free.fr/fire.htm
Proto je zajímavé,když se najde ocílka,která je tvarově odlišná.
Ale ten odkaz už vkládat nebudu. :biggrin:
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Romul »

no ja právě nevim jak to datovat..ty klasické mosazné nebo bronzové ocílky s pejskama, kozama , lvíčkama atd... bych tipoval tak na 17. století..pokud se mýlím tak mě opravte
jinak zrovna ty lvíčky mam ve výrobě
Post Reply