Křesadla a křesání

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Wothan »

Hugo mi na burze tvrdil, že některá křesadla házejí "studené jiskry" - tj. že sice jiskří ale ty odštěpky nemají dostatečnou teplotu. Na druhou stranu jsem ale zapálil (klasický plátěný) troud bez problémů i tím křesacím nožem o kterém to tvrdil, tak těžko říct.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

Já ti nevím, školy nemám ... Ale jiskra je podle mne rozžhavené železo ne? A pokud tomu tak je, tak asi nějakou teplotu mít bude. Já zapálím troud jakoukoliv ocílkou i tou co odmítám prodávat, neb háže málo jisker...

Ale nevím... Osobně mám zkušenost že je to o troudu,až jsem pochopil jak udělat a připravit troud, tak od té doby s tím nemám žádný problém...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Pampalíny »

Moje poslední várka, dnes dosušeno:


Image
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Wothan »

Tak nějak - zatím jsem troud zapálil čímkoli co aspoň trochu křeše, ale zkušenosti mám jen s plátěným troudem, s choroši jsem ještě neměl čas si hrát, ale mám to v plánu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Křesadla a křesání

Post by Princeznix »

Pampalíny: Krásný obsah ošatky! A to máš na omak relativně měkké? Dají se ti ty pláty ohýbat? No je pravda, že jsem to sušil u kamen (ale ne na kamnech) - za jeden den tvrdý jako kost!

For all: Co je to jiskra?
Kromě občanského sdružení taky tohle: "Fyzikálním základem křesání je dosti komplikovaný proces s účastí piezoelektrického jevu, jehož podstatou je produkce velmi silných elektrických polí v důsledku deformace krystalové mřížky (např. křemene). Při úderu ocílky o křemen se mřížka deformuje a vznikne elektrické pole, které se vybije při lokálním elektrickém výboji. Ten zapálí předehřátou částečku železa, odtrženou z ocílky. Jiskra se zachytí v silně hořlavém materiálu..."

Btw:
Co říkáte na tohle?? :badgrin:
http://hcm-sro.cz/brloh/ruzne/rozdelava ... /index.htm
Nikde jinde jsem o tom víc nenašel, nikde jinde jsem o tom neslyšel... :?: :doubt:

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by sroub »

To musíš vyklepat, dokud je to vlhký tak mlátit, mlátit mlátit. Rozklepat na placku, potom otočit a rozklepat na placku z jinýho směru.... Jenom usušený je to tvrdý jak šutr, a nechytá to jiskru, chce to právě tim mlácenim "načechrat" strukturu. Do jenom usušenýho dáš žhavý třeba z práchna, ale samotnou jiskru to nechytí....
K tomu odkazu, to je teorie dr. Waldhausera, že se takhle dřív rozdělával oheň. Ještě se o tom píše v časopise Rekonstrukce a experiment v archeologii tušim z roku 2003.
Non multi, sed multa
User avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 105
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Beskydy

Re: Křesadla a křesání

Post by Kopnuty_konem »

Princeznix wrote: Btw:
Co říkáte na tohle?? :badgrin:
http://hcm-sro.cz/brloh/ruzne/rozdelava ... /index.htm
Nikde jinde jsem o tom víc nenašel, nikde jinde jsem o tom neslyšel... :?: :doubt:
Tohle "jojovrtidlo" jsem mel v ruce a funguje :), pred lety byla v ostravskem muzeu interaktivni vystava o dobe bronzove (tusim), na ktere jsem si to zkusil a bez problemu vyvrtel behem chvilky zhaviky, pani co tam provazela se lekla kdyz videla cmoud, a ze by se tim dalo "podpalit" muzeum :)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Knecht »

Ten přeslen jako setrvačník je vcelku známý, měl ho i Ötzi jestli mě paměť neklame.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by sroub »

Měl, a měl i pár koženejch řemínků, ale až Waldhauser přišel s tim že by nemusel bejt jenom na tkaní.
Podle mě se před železem rozdělával oneň kyzem a pazourkem, a ten přeslen je až těsně "předocílková" záležitost, ale je to jen muj osobní názor.

PS:Princeznixi, stav se příští pondělí na tréninku římanů, vemu tam křesadlo i třecí dřeva a proberem to. Lepší jednou vidět než stokrát číst....
Non multi, sed multa
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Křesadla a křesání

Post by Princeznix »

Šroub: OK, rád tě v pondělí uvidím... Jinak teorii chápu (už si mi to i vysvětloval :) ), ale s tou praxí mám (zatím... možná kvůli mé netrpělivosti) trochu problémy


BTW: Vyrábí někdo přesleny?:) Hned bych si jeden dobový chtěl pořídit!

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Knecht »

Hm, řekni si v některé škole nebo kroužku kde mají na výtvarce keramickou pec. Přeslen uplácá i naprostý začátečník.
Nebo si vem kus keramické hlíny, uplácej sám, usuš a na akci hoď do ohniště (radši jich měj víc - praskají)
Nebo můžeš vyrobit vrtaný kamenný - třeba z mastku nebo prachovce.
Já si jeden maskový vyrobil právě k tomuhle účelu, ale asi byl moc malý a lehký, nemělo to dostatečnou setrvačnost, tak jsem ho věnoval Nadě na předení :)
http://img3.rajce.idnes.cz/d3/2/2554/25 ... C08524.JPG
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Křesadla a křesání

Post by Princeznix »

OK, díky Knechte, zkusím si nákej příležitostně vyrobit... Ale asi si ho stejně nakonec koupím:)

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by tom111 »

a viděl jsem ty přesleny i dřevěné na takových těch pumpovacích vrtačkách :)
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by Knecht »

Jasně, ono nelze vyloučit že se používaly i dřevěné přesleny na předení (některé dnešní přadleny je používají), ale nepamatuju se že bych viděl nález a to ani z lokalit s velkým množstvím dřev (Mikulčice, Gross Raden, Novgorod...). Zase je třeba vzít v potaz, že hliněný vymodeluješ holýma rukama během pár minut, větvičkou uděláš díru, pak si to v domácím ohništi vypálíš a máš. Dřevěný musíš pracně vyřezat nebo vysoustružit (od halštatu dál) a provrtat - takže proč to dělat komplikovaně.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ
Contact:

Re: Křesadla a křesání

Post by tom111 »

myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
Post Reply